CHP Samsun’dan #YüzyılınRotası Açıklaması

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 101. yıl dönümü kutlamaları, Türkiye genelinde uygulanan koronavirüs salgını tedbirleri nedeniyle kalabalıkların bir araya gelebileceği törenlerle kutlanamayacağını anımsattı.

Bu kapsamda CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı öncülüğünde İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Atakum Belediyesi işbirliği ile #YüzyılınRotası isimli bir dijital kutlama programı hazırlandığını kaydeden Başkan Türkel, “#YüzyılınRotası, Mustafa Kemal Paşa’nın Milli Mücadele dönemini başlatmak üzere 16-19 Mayıs 1919 tarihlerinde İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuru ile gerçekleştirdiği yolculuğu 101 yıl sonra dijital ortamda yeniden canlandırıyoruz” dedi.

İNTERNET SİTESİ KURULDU
Oluşturulan www.yuzyilinrotasi.com adresli internet sitesi 16 Mayıs 2020’de erişime açılacağını belirten Türkel, “19 Mayıs kutlama mesajları ve mini dinletilerini içeren videolarını, şiir dinleti videolarını, Genel Başkanların kutlama mesajlarını içeren videolarını, İstanbul Büyükşehir, Cide, Sinop ve Atakum Belediye Başkanlarının uğurlama-karşılama videolarını, 23 Belediye Başkanının kollektif şekilde Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni seslendirdiği imece video gibi içerikleri aktif hale getirecek. Ziyaretçiler, rota üzerindeki içerikleri temsil eden ikonlara tıklayarak bilgilendirme, öğretme, eğlendirme, topluma ileti aktarma gibi amaçlara hizmet eden yaklaşık 50 farklı içeriğe ulaşabilecekler ve video mesajlarını dinleyebilecekler” diye konuştu.

SANAL GALERİ OLUŞTURULDU
Ayrıca rota üzerinde tarihi yolculuğa ilişkin ayrıntılar aktaran 26 farklı bilgilendirme videosu, 6 farklı tarihçiden söyleşi videoları, 4 farklı müzisyenden dinleti videoları, 1 şiir dinletisi videosu, 1 tiyatro temsili videolarda yer alacağını sözlerine ekleyen CHP’li Başkan Türkel, sözlerini şöyle tamamladı; “Video içeriğinde Atatürk Fotoğraf Sergisi, Mustafa Kemal Atatürk’ün il ve ilçelere yaptığı ziyaretlerine ilişkin fotoğraflar, CHP’li belediyelere bilgi verilerek tarafımıza ulaştırmaları talep edildi. Tarafımıza ulaştırılan fotoğraflarla #YüzyılınRotası’nda sanal bir galeri oluşturuldu. Video İçeriğinde 22 Belediye Başkanı Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni seslendirecek. Gençliğe Hitabe’nin son iki cümlesi ‘Türk istiklal ve Cumhuriyetini kurtarmaktır’ İlkadım Belediye Başkanı Necattin Demirtaş, ‘Muhtaç olduğun kudret, damarlarında ki asil kanda mevcuttur.’ Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci tarafından seslendirilecektir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz