Ana Sayfa Siyaset CHP Lideri Kılıçdaroğlu Samsunlularla Kucaklaştı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Samsunlularla Kucaklaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun ve Atakum’da büyük coşkuyla karşılandı. Halk buluşmasında gençlere ve kadınlara yönelik mesajlar veren Kılıçdaroğlu, “5 yıl içinde yepyeni, uygar, kalkınan, işsizliği büyük ölçüde bitiren, adaletin egemen olduğu Türkiye için söz veriyorum” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir dizi ziyaret için geldiği Samsun’da büyük ilgiyle karşılandı. Gün boyu Samsun ve Atakum’da programlara katılan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, sabah saatlerinde 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı nedeniyle Tütün İskelesi’nde gerçekleştirilen çelenk törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, denize kıyısı olan illeri ziyaret ederek balıkçıların sorunlarını tek tek raporlayacak CHP gemisini uğurladı.

ATAKUM BELEDİYESİ’NE ZİYARET
Tütün İskelesi’nin ardından Genel Başkan Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ile Neslihan Hancıoğlu ve İl Kadın Kolları Başkanı Nazan Güneysu, İl Gençlik Kolları Başkanı Öykü Özkan ile birlikte Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci’yi ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, Başkan Deveci’den belediye çalışmaları hakkında da bilgi aldı.

ESNAF-MUHTAR BULUŞMASI
Ziyaretin ardından Atakumlu minibüs ve servis esnafı ile kahvaltı programında bir araya gelen Kılıçdaroğlu, burada esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi. Kemal Kılıçdaroğlu daha sonra Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde muhtarlar, kanaat önderleri, esnaflar ve oda başkanları ile istişare toplantısı gerçekleştirdi.

SAMSUN’UN YERİ ÖNEMLİ
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’un kurtuluş mücadelesinde önemli kentlerden birisi olduğunu hatırlatarak; “Samsun sadece Samsunlular ve Türkiye için değil bütün mazlum ülkeler için örnek alınacak bir kenttir; çünkü bu kent Milli Kurtuluş Şavaşı’nın kıvılcımının atıldığı kenttir. Bu nedenle Samsun’un bizim tarihimizde ve dünya tarihinde önemli bir yeri vardır. İşgal altındaki bir ülke ve yönetimin işgalci güçleri kendi ülkesine davet ettiği, onlara boyun eğdiği bir ortamda ‘Biz asla boyun eğmeyeceğiz teslim olmayacağız’, gemileri gördüğü zaman da aynı kararlılıkla ‘Geldikleri gibi gidecekler’ diyen bir kişinin kentidir burası. Dolayısıyla Samsun’un bizim açımızdan da dünya siyaset tarihi açısından da özel bir önemi vardır” dedi.

HER BİRİMİNİZİN SORUMLULUĞU VAR
Kinin, öfkenin ve intikam duygusunun öne çekilmemesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sanayici bugün ne diyor? ‘Önümü göremiyorum’ diyor. Gaziantep’e gittim, sanayicilerle konuştum. Burada da konuşacağım. ‘Yatırım yapacağım, önümü göremiyorum, dolar ne olacak bilmiyorum’ diyor. Önünü göremezse, üç adım sonrasını göremezse nasıl yatırım yapacak? Pandemi dönemi yaşadık, evet. Hala yaşıyoruz, evet. Esnaf ne diyor? ’40 yıldır vergi ödedim, bana 40 gün devlet bakmadı’ diyor. Haklı mı? Haklı. Çiftçi, perişan vaziyette baktığınız zaman. Elektrik zamlı, ilaç zamlı, gübre zamlı, aldığım fide zamlı, tohum zamlı. Nereden geliyor? Yem dahil olmak üzere dışarıdan geliyor. Dışarıdan gelince bedelini ne olarak ödüyorsun? Dolar karşılığı Türk lirası ödüyorsun. Her şeye zam geldi. Fiyatlar böyle çıkarsa her şeye zam gelir. Peki vatandaş nasıl geçinecek? Yeni bir stratejiye, yeni çözüm anlayışına ihtiyacımız var. Devleti bilgi ile yönetmeliyiz. Demokrasi içinde yönetmeliyiz. İnsanlar düşüncelerini rahatlıkla ifade edebilmeliler. Siyaset kurumu rahatlıkla eleştirilebilmeli. Gerekirse en sert eleştiriye siyasetçi tahammül edebilmeli. Yanlışının farkına varmalı, yanlışında ısrar etmemeli. Bunu yapmak bizim elimizde, beraber bunu yapmak zorundayız. Çocuklarımız, evlatlarımız için yapmak zorundayız, geleceğimiz için yapmak zorundayız, bayrağımız için yapmak zorundayız. En önemlisi, tarihimiz için yapmak zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde tek tek her birimizin sorumluluğu var.”

DEMOKRASİYİ, HUZURU, BARIŞI GETİRECEĞİZ
Millet İttifakı olarak, Türkiye’ye demokrasiyi, huzuru, barışı getireceklerini söyleyen CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeye siyasetçi nasıl hesap verir onun örneğini getireceğiz. Ve yeni, ahlaklı, adaletli bir süreci başlatacağız. Bu olmadığı sürece devlette çürüme başlar. Liyakat önemlidir devlette. İşi ehline vereceksin. İşi ehline vermediğin takdirde orada savurganlık olur. Devlet yönetiminde partizanlık olmaz. Belediye Başkanımız burada. Kendisine söylediğim şudur: ‘Belediye başkanı seçildiğin gün göğsündeki altı oku çıkaracaksın. Sen artık bütün o beldenin belediye başkanısın. Hiçbir vatandaş arasında ayrım yapmadan herkesi kucaklayacaksın. Herkese eşit davranacaksın. Eğer bir mahallede fakirler varsa, oraya pozitif ayrımcılık yapacaksın. Ve senin yönettiğin bir beldede bir çocuk yatağa aç giriyorsa o gece uyumayacaksın. O çocuğun önce karnını doyuracaksın. Bizim devlet anlayışımız budur. Biz bunu Türkiye genelinde yapmak istiyoruz. İttifakın varlık nedeni de budur. Demokrasiyi beraber birlikte yeniden inşa edeceğiz. Huzur içinde yaşayacağız. Sizden isteğim, ön yargılarınızı kırın. Ezin, atın çöp sepetine. Yeni bir Türkiye için, güzel bir Türkiye için, barışçı bir Türkiye için, üreten bir Türkiye için, alın terine değer veren bir Türkiye için, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye için yeni adımlar atmak zorundayız. Devletin akılla yönetildiği, mantıkla yönetildiği ve devleti yönetenlerin her kuruşun hesabını millete verdiği bir anlayışla bu devletin yönetilmesi lazım” diye konuştu.

HALK COŞKUYLA KARŞILADI
Atakumlular tarafından büyük coşkuyla karşılanan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, alanı dolduran kalabalığa da seslendi: “En büyük arzum bu ülkede huzurun olması, siyasette kavganın olmaması, siyasetin temiz olması, bu güzel ülkede bayrağımızın altında özgürce yaşamak. En büyük arzum her çocuğun, her gencin, her kadının istediği zaman, arzu ettiği güzel bir işte çalışması ve dolayısıyla alın terinin değerli olması. Size söz veriyorum bunların tamamını yapacağım. Bu güzel ülkeye adaleti getireceğim. Bu güzel ülkede gencecik fidan gibi işsiz çocuklarımız var. Onlara istihdam yaratmak için elimden gelen çabayı göstereceğim. Siyaseti kirlilikten arındıracağım. Kadın erkek eşitliğini sağlayacağım. Hiç endişeniz olmasın. Bu ülkenin kaynaklarını, bu ülkede vatandaşın ödediği bütün vergilerin hesaplarını millete vermeyi boynumun borcu kabul edeceğim.”

ADALETSİZLİĞİ BİTİRECEĞİM
Siyasetin zenginleşme aracı olmadığını kaydeden Kılıçdaroğlu, “Siyaset cep doldurma işi değildir. Siyaset halka hizmettir. Halka hizmet hakka hizmettir. Hakka hizmet, alın terine değer vermektir. Alın terine değer vermek, o memlekette huzuru ve bereketi getirmek demektir. Bu güzel ülkeye huzuru ve bereketi getireceğim. Kavgayı bitireceğim. Herkes evinde huzur içinde yaşayacak. Biliyorum büyük ve çok sorunlarımız var. Kasada para kalmadı biliyorum; ama unutmayın ben maliyeciyim. Tam yirmi yedi buçuk yılımı devlete verdim. Vergi nasıl toplanır bütçe nasıl yapılır, para nasıl harcanır, tasarruf nasıl yapılır, israf nasıl önlenir, bunların hepsini biliyorum. On üç tane uçak mı var? Satacağım onları. Lüks arabalar mı var? Satacağım onları. Bir kişi bir üç beş yerden değil on bir yerden aylık alacak, bitireceğim bütün bunların tamamını. Adaletsizliği bitireceğim. Bu güzel ülkeye adaleti getireceğim. Dolayısıyla geçmişte AK Parti’ye oy veren kardeşlerime de sesleniyorum: ‘Adalet mi istiyorsunuz? Huzur mu istiyorsunuz? Kul hakkını yiyenler artık siyasette olmasın mı istiyorsunuz, yönünüzü değiştirin hedefe bakın. CHP olarak biz varız’” ifadelerini kullandı.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİNİ BİR İMZAYLA İHYA EDECEĞİZ
Adaletin olmadığı bir yerde devletin ayakta duramayacağını belirten Kemal Kılıçdaroğlu şu şekilde sürdürdü: ”Adaletin olmadığı bir yerde haksızlıkları önleyemezsiniz. Adaletin olmadığı bir yerde zulüm, haksızlık, milyonlarca gencimizin işsizliği vardır. Adaletin olmadığı bir yerde evlerde huzur ve bereket yoktur. Mutfakta yangın vardır. Adaletin olmadığı yerlerde fiyatlar alabildiğine gider ama birilerinin sarayında güllük gülistanlık vardır. Bunları bitireceğim. Beraber bu güzel Türkiye’yi el ele kaldıracağız. Milletvekilimiz diyor ki İstanbul Sözleşmesi, kadına şiddetin engellenmesi lazım. O sözleşmeyi bir imza ile kaldırdılar, o sözleşmeyi bir imza ile yeniden ihya edeceğiz. Hiç endişeniz olmasın. Ama benim görevim olduğu gibi sizin de görevleriniz var. Ben adım adım tüm Anadolu’yu, tüm Türkiye’yi geziyorum. Sizler de komşularınızı, dostlarınız ikna edin. ‘Türkiye iyiye gitmiyor, iyi yönetilmiyor. Türkiye’de harami düzeni var, harami düzenini değiştireceğiz’ deyin. Dolayısıyla el birliğiyle ülkemize huzuru beraber getireceğiz. Benim en büyük güvencem sizlersiniz. Size güveniyor ve inanıyorum. Türkiye’yi beraber bölgesinin en güçlü ülkesi haline getireceğiz. Fazla değil beş yıl içinde yepyeni, uygar, kalkınan, işsizliği büyük ölçüde bitiren, adaletin egemen olduğu bir Türkiye haline getireceğiz. Sözüm söz mutlaka yapacağım.”

Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci, Atakum Belediyesi personeli ressam Umut Kaya’nın karakalem Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk portresini sanatçıyla birlikte CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na hediye etti.

Kanaat Önderleri Buluşması’nda CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Aksoy, CHP Samsun Milletvekilleri Kemal Zeybek ile Neslihan Hancıoğlu, Atakum Belediye Başkanı Av. Cemil Deveci katılımcıların sorularını CHP lideri Kılıçdaroğlu ile birlikte tek tek cevapladı. Programa ayrıca, CHP İstanbul Milletvekili Gülizar Emecan, CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, 57. Hükümet Devlet Bakanı Erdoğan Toprak, il başkanları, belediye başkanları ve partililer katıldı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Yeşilyurt Demir Çelik A.Ş işçileriyle öğle yemeği programında buluştu, iş insanları ile de toplantı gerçekleştirdi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Atakum’da gençlerle de bir araya geldi. Gençlerin yoğun ilgi gösterdiği program sonrasında Atakum Belediyesi Doğa Bilimleri Köyü’nü ziyaret etti.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ardından CHP Atakum İlçe Başkanlığı’nda rozet takma töreni gerçekleştirdi ve halkla bir araya geldi. Kılıçdaroğlu, CHP Samsun’a yeni üye olan yaklaşık 2 bin kişinin adına temsili olarak bir grup yeni partiliye rozetlerini taktı.

DİĞER HABERLER

Basın Sözcüsü Ender Gür: Hakaret Etmek Galibiyet Getirmez

Yılport Samsunspor Kulübü Basın Sözcüsü Ender Gür, taraftarların takımdan beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. Ender Gür, “Sosyal medyada hakarete varan yorumlar Gençlerbirliği maçını almamıza...

Mehmet Altıparmak: Antrenörlük Hayatımda Uzun Süredir Böyle Bir Mağlubiyetim Olmamıştı

Samsunspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, 4-1 kaybettikleri Bursaspor mağlubiyetini değerlendirerek, "Çok uzun süredir antrenörlük hayatımda böyle mağlubiyetim olmamıştı” dedi. TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, ligde...

Öz Sağlık Sen: Tehditlere Karşı Boyun Eğmeyin

Öz Sağlık Sen İl Başkanı Köksal Sarı; "İşçilerimiz, 'Dayanışma Aidatı Dilekçesi' vererek istedikleri sendikaya üye olabilirler ve geriye dönük tüm haklarını alabilirler. Tehdit ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

Basın Sözcüsü Ender Gür: Hakaret Etmek Galibiyet Getirmez

Yılport Samsunspor Kulübü Basın Sözcüsü Ender Gür, taraftarların takımdan beklentilerinin çok büyük olduğunu söyledi. Ender Gür, “Sosyal medyada hakarete varan yorumlar Gençlerbirliği maçını almamıza...

Mehmet Altıparmak: Antrenörlük Hayatımda Uzun Süredir Böyle Bir Mağlubiyetim Olmamıştı

Samsunspor Teknik Direktörü Mehmet Altıparmak, 4-1 kaybettikleri Bursaspor mağlubiyetini değerlendirerek, "Çok uzun süredir antrenörlük hayatımda böyle mağlubiyetim olmamıştı” dedi. TFF 1. Lig ekiplerinden Samsunspor, ligde...

Öz Sağlık Sen: Tehditlere Karşı Boyun Eğmeyin

Öz Sağlık Sen İl Başkanı Köksal Sarı; "İşçilerimiz, 'Dayanışma Aidatı Dilekçesi' vererek istedikleri sendikaya üye olabilirler ve geriye dönük tüm haklarını alabilirler. Tehdit ve...

İlkadım’da Simit Fırınlarına Denetim

Samsun'un İlkadım İlçesi'nde 4 Eylül'den itibaren 80 gramı 2 TL'den satılan simit ve diğer unlu mamullerin imalatını yapan fırınlara yönelik denetim gerçekleştirildi. Zabıta ekipleri, denetimlerde...