Çeltik Üreticisinin Gözü Kulağı TMO’da

0

Samsun’un en verimli çeltik ovalarından olan Terme’de çeltik hasadının yaklaştığını dile getiren Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, “Fındıktaki gibi TMO’dan hasat öncesi çiftçiyi mağdur etmeyecek fiyat bekliyoruz” dedi.

Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, ilçede 2020 yılı üretim sezonunda çeltik tarlalarında hasadın başlamasına bir ay kadar bir süre kaldığını anımsatarak, bu yıl mevcutta 15 bin dönüm çeltik ekili alana ek olarak yaklaşık 1500 dönüm daha çeltik ekimi daha yapıldığını kaydetti.

ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR
Tarım Bakanlığı’nın tohum destek programı kapsamında yüzde 75’i Bakanlıkça karşılanmak üzere 30 ton çeltik tohumu hibesi yapıldığını sözlerine ekleyen Ergün, “Ayrıca pandemi sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Ülkemizde ekilmeyen bir karış toprak kalmamalı” diyerek başlattığı üretim seferberliğine tüm Türkiye’de olduğu gibi Termeli çiftçilerimizde iştirak etmişlerdir. Cumhurbaşkanımıza ve Tarım Bakanımıza üretimin devamlılığı konusunda verdikleri desteklerden dolayı teşekkürlerimizi arz ediyoruz” dedi.

SORUNLARI DİLE GETİRDİ
Ziraat Odası Başkanı Ergün, şöyle konuştu; “Üretim konusunda bu olumlu gelişmelere rağmen tarımsal girdilerde fiyatların her yıl bir önceki yıla göre sürekli artması, iklimsel değişimlerden dolayı görülen kuraklık nedeniyle sulama imkanlarının azalması tüm ürünlerde olduğu gibi çeltik üretiminde de sorunlar yaşanmasına neden olmuştur. Kredi borçları, üretim maliyetleri, sulama sorunlarına rağmen her türlü zorluğa göğüs gererek üretim yapmaya çalışan çiftçinin her zaman desteklenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde üretim yapılmaz ise geri dönüşü olmayan açlık sorunları ile karşı karşıya kalabiliriz. Buda yakın bir gelecekte ülkemiz ve dünya da gıda savaşlarının baş göstereceği anlamına gelmektedir.”

FİYAT ERKEN AÇIKLANMALI
“TMO’nun her yıl hasat öncesi fındıkta olduğu gibi çeltikte de hasat öncesi fiyat açıklaması yapmalı” diyen Ergün, “Açıklama yapılırken üretim maliyetleri göz önünde bulundurarak üreticiyi tatmin edecek fiyat açıklanmalıdır. Ulu Önder Atatürk’ün, ‘Köylü milletin efendisidir’ sözü hiçbir zaman akıllardan çıkarılmamalı, üretim konusunda çiftçiye her türlü destek verilmelidir” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz