Ana Sayfa Samsunspor Celil Sağır: Samsunspor'daki En Önemli Sorunu Duygu Yönetimi

Celil Sağır: Samsunspor’daki En Önemli Sorunu Duygu Yönetimi

Celil Sağır, “Değerlerine sahip çıkmayan bir camiaya dönüştük. Bizleri yerden yere vuruyorlar. Emin ağabeyin vefatı sonrası yaşananlar çok üzücü. Samsunspor başkanı, aileyi arayıp taziye vermez mi? Duygu olmadan başarı olmaz. Değerlerimize sahip çıkmalıyız” dedi.

DOBRA DOBRA KONUŞTU
Samsunspor tarihine adını altın harflerle yazdıran isimlerden birisi olan Celil Sağır’la çok özel bir röportaj gerçekleştirdik. Samsunspor’un şu anki durumunu konuştuğumuz Sağır, her zamanki dobralığıyla önemli mesajlar verdi. Geçmişte Samsunspor’dan ayrılması, scout ekibindeyken yaptıkları, İsmail Uyanık ve Yüksel Yıldırım’la ilgili düşünceleri ile daha bir çok hatırayı anlatan Celil Sağır, yeniden ayağa kalkma konusunda da fikirlerini paylaştı. Futbolculuğu döneminde ‘imparator’ lakabıyla anılan Sağır, geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden eski başkanlardan, Samsunspor’un sembol isimlerinden Emin Kar’ın vefatı sonrası yaşananları da sert bir dille eleştirdi.

PARA- DUYGU AYARLANMALI
“Paranın olduğu yerde çok fazla duygu olmuyor. Biz yıllarca Samsunspor’da büyük paralara oynamadık ancak başımızda efsane başkan İsmail Uyanık vardı. Para alamasak bile, bu formayı taşımanın ne demek olduğunu bizlere anlatıyordu ve para ikinci plana düşüyordu. Biz 1 yıl para almadan oynardık. Para tamam önemli de duyguyu kaybedince her şeyi kaybediyorsun. Şu anda Samsunspor’daki en büyük sorunlardan birisi de budur. Şimdi futbolcu paraya geliyor, parasını alıp gidiyor. Aidiyet duygusu yok, formaya armaya olan bağlılık yok. Para- aidiyet duygusu iyi ayarlamak için hocanın da, genel menajerinin de çok kariyerli olması lazım. O isimler futbolcuya takım olma duygusunu yaşatır. Çok tanınmayan futbolun içinden gelmeyen birini o göreve koyarsan, futbolcuyu dizginleyemez. Samsunspor’da futbolu yönetecek kişi lider vasıflı olacak, kitleleri arkasından sürükleyecek. Bunu yapması gereken kişi de başkandır. Ancak sürece bakalım önce biz, sonra İsmail Uyanık, sonra hocalar, sonra genel menajer, şimdi yine scout gitti. Samsunspor’da hep suç birilerinde. Yönetimin biraz kendine gelmesi lazım. Ben bunları söyleyince de bizlere sosyal medyadan hakaret ediyorlar. Bu kişileri de anlamak mümkün değil.”

SEMPATİKLİĞİNİ KAYBEDİYOR
“Bizler eleştirirken yolu da gösteriyoruz. Samsunspor’da efsane olmuş rahmetli Hasbi Menteşoğlu örneği var. Futbolu hiç bilmeden vermiş olduğu para, özveri ve samimiyetiyle efsane oldu. Ancak Yüksel başkan sempatikliğini kaybediyor. Örneğin İsmail Uyanık, neler neler yapmış. Kendinizi onunla kıyaslarken önce icraat yapacaksınız. İcraatınızı yaparsınız, bir süreç geçer insanlar sana da ‘efsane’ der. Ama böyle giderse, kucaklayıcı olmazsa, yanlışlar devam ederse sorunlar çığ gibi büyür. Başkan ve ekibi doğruları yanlışları maalesef ayırt edemiyor. Samsunspor’da kimse başarı beklemiyor. Tutum bekliyor, samimiyet bekliyor. Haliyle de camia ikiye bölünüyor. Başkan kendini düzeltirse kaybetme şansımız yok. Kulüp çalışanları bile bankamatik memuru gibi olmuşlar. Kimsenin yüzü gülmüyor. Samsunspor Süper Lig’e çıkacak diye her şeye ‘eyvallah’ denilmez, denilemez. Samsunspor tarihinde çok büyük başarılar elde etmiş bir kulüp değil. Ancak büyük bir camia. Bu camiayı da değerleri büyüttü. Biz değerlerimize sahip çıkmazsak hiçbir alanda başarılı olamayız.”

DEĞERLERE SAHİP ÇIKILMALI
“Camia değerlerine sahip çıksa işler böyle olmazdı. Emin başkanı kaybettik. Samsunspor tarihinin en önemli 3 isminden biridir. Ona bile son görev gerektiği gibi yapılmadı. Ancak menfaatler uğruna kimsenin de sesi çıkmadı. Ben isterdim ki; kulüpteki tüm çalışanlar cenazede olsun. Bütün takım saf tutsun. Emin başkan vefat ettiğinde Yüksel Yıldırım ailesine telefon bile açmamış. Koskoca Samsunspor’un başkanı aileye taziye vermez mi? Tamam ‘her şeyi yapın’ demiş ama insan aramaz mı? Taraftar gruplarından da çok fazla kimse yoktu orada. Cenazedeki kadar mı Samsunspor taraftarı? Başkan Yıldırım diyor ki, ‘Emin Kar’ın isminin stada verilmesi bizim elimizde değil, stat bakanlığın’. Senin böyle bir gücün yok mu başkan? Sen Samsunspor’un en büyük değerlerinden Emin Kar’ın adını stada veremiyorsan başka ne iş yapacaksın? Taraftarların bu kadar sessiz olmaları doğru mu? Bu devran hep böyle mi gidecek, dönmeyecek mi? Şimdi kırdıkları insanların yüzüne nasıl bakacaklar? Taraftarlara da sesleniyorum Emin Kar’a sahip çıkmadınız, bari bundan sonra tek yürek olun da diğer değerlerimize sahip çıkın.”

TARAFTARDA SIKINTI VAR
“Biz görev yaparken, 2. Lig’e futbolcular gelmek istemiyordu. Almak istediklerimizin yarısını bile alamadık ama Sarıyer’i yensek, 90’da o golü yemesek lige çıkıyorduk. O başarı gelse bugün Samsunspor daha güçlü olurdu. Açılışlarına gittiğimiz insanlar, sevdiğimiz taraftarlar, Yüksel Yıldırım’ı arayıp bizi farklı şekilde tanıtanlar çok büyük ayıp ettiler. Ancak önemli değil. Benim hayatımda çok hatalarım oldu yanlışlarım oldu ama Samsunspor’a hiç yanlış yapmadım. İnsanlar çok nankör ve fesat. Zamanında İsmail Uyanık başkanımıza hakaretler edildiği için ben Malatya’ya gittim, hem de kulübüme para kazandırarak gittim onu bile farklı yerlere çektiler. Bizim taraftarlarımızda sıkıntı var. Birilerine yaranacağız diye camianın değerlerine hakaretler ediyorlar. Taraftar demişken, son maçı 2 bin 500 kişi izlemiş. Camia maalesef ikiye bölündü. Tıpkı Fenerbahçe gibi olduk. Bütünlük oluşturmamız lazım. Bunu da baştaki kişi yapacak. Konuşmalarıyla, üslubuyla, yaptıklarıyla camiayı bütünleştirmeli. Bu yaşananlar taraftar sayısını da etkiledi diye düşünüyorum. Tamam pandemi vesaire onun da etkisi var ama bizim başka sorunlarımız da var.”

 

DEMEDİKLERİNİ BIRAKMADILAR
“Şirketleşmeden sonra 75 transfer yapılmış. Çok büyük paralar harcanmış. Bu bile hatayı, yanlışı ortaya koyuyor. Ben olsam geçen sezonki kadroyu çok fazla bozmadan takviyelerle bu yıla başlardım. Ancak bütün takım yenilendi. ‘Futbol oynatamıyor’ diye Ertuğrul hocayı eleştirenler, şu anda seslerini çıkarmıyor. Böyle olunca da niyet ortaya çıkıyor. Samsunspor kötü yönetiliyor. Şu anda bile transferleri kim yaptı üstlenen yok. Bizim 2. Lig’de aldığımız oyuncuların çoğu şu anda 1. Lig’de top oynuyor. Hatalı veya kötü transferimiz yok mu? Tabiki var ancak bu kadar hata yapmadık. Biz 2. Lig’deki sezonumuzda 17-18 Milyon TL para harcamıştık, arkamızdan demediklerini bırakmadılar. Sonrasında daha büyük paralar harcandı ama kimsenin sesi çıkmadı. Çünkü bize laf söyletenler de onlardı, kendilerini övdürenler de onlar. Takıma ‘genç’ deniyor, ne genci? Oynayanlardan çoğu otuz yaşına yakın. Yunus Emre kardeşimizi söyleye söyleye oynattık, inşallah bundan sonra da devam eder.”

UYANIK GİBİSİNİ GÖRMEDİM
“Benim Samsunsporluluğumu sorguluyorlar. Ben 2.5 Milyon dolara Fenerbahçe’ye sırf Samsunspor’a para kazandırmak için gittim. Bir sonraki sezon ‘seni şampiyonlar liginde oynatacağız’ demelerine rağmen ben Samsunspor’u özlemiştim ve geri döndüm. Benden sonra İsmail Uyanık ayrılmasaydı, Samsunspor’dan başka takımda oynamazdım. Ben İsmail Uyanık’a olan bağlılığımdan dolayı Samsunspor’da çok fazla kişiyle sorunlar yaşadım. Ben 2005 yılında ayrılırken oynadığım 1 sezonun parasını bırakıp gittim. Herkes parasını aldı bana ‘seni istemiyoruz ama paranı da bırakıp gideceksin’ dediler. Niye çünkü ben İsmail Uyanık’ı savunuyordum. Benim üzerini çizdiğim rakamlar kulüpte kayıtlıdır. Çok büyük paralardı. Ama gurur duyuyorum. Yine olsa aynı şeyi yapardım. Ben Samsunspor’un değerlerine sahip çıktım. İsmail Uyanık’taki duruş, cesaret, azim ve Samsunspor sevdasını kimsede görmedim. Ben de bu doğrultuda olmak istiyorum. Ben Samsunsporluluğumdan asla taviz vermem. Bu duyguyu da İsmail başkandan aldık.”

YILDIRIM BİRLEŞTİRİCİ OLMALI
“Yüksel Yıldırım’ı 1998 yılında tanıdık. O zaman yönetimdeydi. Her yöneticimizi olduğu gibi kendisini de severdik, değerliydi. Yıllar sonra jübile maçına davetiye ve bilet bırakmak için holdinge gittim. Rahmetli Mehmet Yıldırım ve Yüksel Yıldırım’ı ziyaret ettim. İçeri girdiğimde benim de yer aldığım, forma sponsoru oldukları kadronun kocaman fotoğrafını duvarda görünce çok duygulanmıştım. Jübile maçına bilet konusunda da yardımcı olmuştu. Hatta televizyonlarda ‘en çok ben yardım ettim’ diyor ama Galip Öztürk’ün eline su dökemez. Yüksel Yıldırım’ın da desteği oldu ama en büyük desteği Galip Öztürk vermişti. Yüksel Yıldırım, kamerayı görünce farklı bir kişiliğe bürünüyor. Kamera önündeki Yüksel Yıldırım’ın kendini frenlemesi lazım. Samsunspor’un sahibi olarak değil de, Samsunspor camiasının başkanı olarak hareket etmesi lazım. Kamera arkasındaki Yüksel Yıldırım ise zaten çok başarılı bir iş insanı. Bana kalırsa şu saatten sonrada Samsun’un değerlerinden bir futbol komitesi kurulabilir ve bu durum kulüple şehri yeniden birleştirecektir.”

DİĞER HABERLER

55. Sayfa – 44. Bölüm (02 Aralık 2021)

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yakakent'teki göçmen kaçakçılığının perde arkasından kim çıktı? Deniz Gezmiş Tweeti Davasında Ne Karar Çıktı?  

AK Partili Başkan Ersan Aksu Sporcu, Antrenör ve Yöneticilerle Buluştu

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla başkanlık binasında STK temsilcileri, spor kulüpleri yöneticileri, sporcular ve antrenörlerle bir...

Vezirköprülü Memleketini Terk Ediyor

Vezirköprü nüfusunun 110 binlerden 96 binlere düştüğünü belirten CHP'li Başkan Onur Bayburtlu, "Kent merkezinden kırsala herkes ilçeyi terk ediyor. Vezirköprü bunu haketmiyor" dedi. CHP Vezirköprü...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

55. Sayfa – 44. Bölüm (02 Aralık 2021)

Markette Alışveriş Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Yakakent'teki göçmen kaçakçılığının perde arkasından kim çıktı? Deniz Gezmiş Tweeti Davasında Ne Karar Çıktı?  

AK Partili Başkan Ersan Aksu Sporcu, Antrenör ve Yöneticilerle Buluştu

AK Parti Samsun İl Başkanı Ersan Aksu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla başkanlık binasında STK temsilcileri, spor kulüpleri yöneticileri, sporcular ve antrenörlerle bir...

Vezirköprülü Memleketini Terk Ediyor

Vezirköprü nüfusunun 110 binlerden 96 binlere düştüğünü belirten CHP'li Başkan Onur Bayburtlu, "Kent merkezinden kırsala herkes ilçeyi terk ediyor. Vezirköprü bunu haketmiyor" dedi. CHP Vezirköprü...

Fuat Çapa’dan Oyuncuları Hedef Göstermeyin Uyarısı

Samsunspor Teknik Direktörü Fuat Çapa, bugünkü antrenmanın ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Fuat Çapa, futbolcuların fiziksel seviyesini artırmaya çalıştıklarını ancak oyuncuların sakatlanmaması için fazla yükleme...