Çarşamba Tekstilkent Projesi Onaylandı

0

Samsun Çarşamba Belediyesi Başkanı Halit Doğan, Tekstilkent için hazırladıkları projelerin onaylandığını açıkladı. 94 bin metrekarelik arazi üzerine kurulacak 50 milyon liralık Tekstilkent Projesi’nde, 13 tekstil fabrikası yer alacak ve 3 bin kişinin istihdam etmesi sağlanacak.

Başkan Doğan, “Tekstilkent’te yer alacak yatırımların projeleri Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından onaylanarak yayımlandı. Bu sayede toplam 50 milyon lira tutarındaki projenin yüzde 55’ini hibe olarak alacağız. 13 adet tekstil fabrikasının yer alacağı projemizi 2020 yılı içerisinde başlayıp bir yıl içerisinde bitirmeyi planlıyoruz. İlk etapta çoğunluğu kadınlardan oluşan yaklaşık 3 bin kişiyi istihdam edip, ilerleyen zamanlarda bunu 5 bine çıkarmayı planlıyoruz” diye konuştu.

Doğan, şöyle konuştu; “Tekstilkent Projesi’ni her firma için 2 bin 500 ile 4 bin 500 metrekare kapalı alan olacak şekilde hazırladık. Ayrıca firmalara 2 bin metrekare açık alanda sosyal donatı alanı tahsis edeceğiz, çalışanların büyük çoğunluğu kadınlardan oluşacağı için personellerin çocuklarının bakımının yapılacağı kreş de Tekstilkent’in içinde yer alacak. Sektörde en çok yaşanan sıkıntılardan biri de kalifiyeli işçi sorunudur. Tekstilkent’e mesleki eğitim merkezi kuracağız. Burada istihdama katılacak hemşerilerimizin alanında uzmanlaşarak göreve başlaması için eğitimler vereceğiz.”

Çarşamba’nın kendi markasını üreteceğini söyleyen Belediye Başkanı Doğan, “Projemizin onay süreçlerini tamamladık, artık kısa zaman içerisinde Tekstilkent’in inşaatına başlamak istiyoruz. Bu süreçte desteklerini esirgemeyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na, Tarım Bakanlığı’na, AK Parti Samsun Milletvekilimiz Fuat Köktaş’a, tüm milletvekillerimize ve TKDK Samsun Koordinatörü Bülent Turan’a teşekkür ederim” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz