Çarşamba Şeker’den Pancar Alım Garantisi

0

Çarşamba Belediye Başkanı Av. Halit Doğan, ilçede yer alan Şeker Fabrikası’nın açılmayacağına yönelik çıkan haberlere tepki gösterdi.

Şeker Fabrikası’nın 10 milyon lira bir yatırım ile yeniden ilçe ekonomisine katkı vereceğini belirten Başkan Doğan, “Bir çalışanda korona virüs çıktı. Sağlık Müdürlüğü Çarşamba’nın en riskli 3 ilçeden biri olduğunu açıklamıştı. Salgının seyri gözetilerek fabrikanın bir sezon sonra faaliyete geçmesi kararı alındı. Çiftçilerimiz rahat olsun, üretilen pancarlar alınacaktır” dedi.

PANCARLAR KASTAMONU’YA GİDECEK
Çarşamba Şeker Fabrikası’nın 40 kişiye istihdam sağlayacağını belirten Başkan Doğan, “Bilindiği üzere Çarşamba Şeker Fabrikası’nın tüm ekipmanları ve boruları revizyondan geçiyor. Bu işlem tamamlanmak üzere. Ancak bazı işlemler devam ediyor. Salgının daha ileri seviyede seyretmesi üzerine üretim kararı bir sezon ertelendi. Çarşamba Şeker Fabrikası, 40 kişiye istihdam sağlayacaktır. Çarşamba Şeker Fabrikası, bu sezon bir yada iki hafta denetim üretimi gerçekleştirecektir. Üreticilerimiz rahat olsunlar. Biz verdiğimiz sözlerin arkasındayız. Üretilen pancarlar alınacak ve Kastamonu Şeker Fabrikası’na gönderilecektir” diye konuştu.

ÜRETİCİLER RAHAT OLSUN
Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir ise Şeker Fabrikası ile ilgili konuştu. Aydemir, “ Yaklaşık 8 bin 500 ila 9 bin dönüm araziye şeker pancarı ekimi yapıldı. Çarşamba ve Terme ağırlıklı pancar ekimi yapılmış durumda. 19 Mayıs ve Bafra ilçelerimizde çitçilerimiz arazilerine pancar diktiler. Üreticilerimiz, şeker pancarı ekim ve sökümünde kullanılmak üzere yeni makine ve ekipman aldılar. Daha kolay ve modern bir şekilde şeker pancarı üreticilerimiz bu yıl pancarlarını yetiştirebilecekler. Ayrıca bu sene fabrikanın açılacağı söylenmişti ancak pandemi süreci nedeniyle fabrikada henüz tamamlanamamış çalışmalar mevcut. Bu yıl fabrikamız kısmen açılacak ve gelecek yıl tam verimli olarak şeker pancarı alımlarına ağırlık verecek. Çarşamba Şeker Fabrikamız bu yıl üreticilerimizin sökümünü yaptığı pancarı alacak. Alınan pancarları büyük ihtimalle Kastamonu’ya göndereceğini düşünüyoruz. Çiftçimiz açısında herhangi bir zorluğu veya mağduriyeti olmayacak. İnşallah gelecek yıl daha geniş alanda, 19 Mayıs, Bafra ilçelerimizin yanı sıra Kavak, Ladik ve Vezirköprü’de pancar üretiminin yaygınlaşacağını umut ediyoruz “diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz