Çarşamba Şeker Fabrikası Bu Yıl Açılacak

0

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, 2020 yılı tarımını değerlendirdi. Aydemir, Şeker Fabrikası’nın bu yıl kesin faaliyete geçeceğini söyledi.

2020 yılında korona virüsü salgını nedeniyle ülke olarak zor bir yıl geçirdiklerini belirten Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, “Çiftçilerimizin sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulması bizleri ziyadesiyle memnun etti. Çiftçilerimiz köylere yöneldi. Tarlalarda, bağ bahçe işlerinde güzel çalışmalar oldu. 2020 yılı bana göre tarımda biraz daha avantajlı olduk. Köylümüz genelde şehir merkezinde olduğu için bağ bahçeyle pek ilgilenmediği için hafta sonları tarlalarını temizledi ve tarlasında ürün üretmeye yöneldi” dedi.

PANCAR ÜRETİMİ SEVİNDİRDİ
Aydemir, “2020 yılında Çarşamba Şeker Fabrikası açılacaktı ancak pandemiden dolayı yetişmedi. Bu yıl fabrika kesin faaliyete geçecek. Tadilat aşaması yüzde 90 oranında bitti. Bu seneki pancar fiyatları bizim istediğimiz fiyatlar olmasa da fiyat 2 lira 99 kuruş yani ortalama tonda 294 lira fiyat verildi. Tabi ekimlerde biz 6,5-7 ton demiştik ama Çarşamba ortalamasında 10 ton üzerinde pancar elde edildi. Bu da bizleri sevindirdi. Fabrika yönetimi, ’12 poların altında da olsa şeker pancarı alınacak’ diye açıklama yaptı, ona da teşekkür ediyoruz. Çarşamba’da şeker pancarı 12 poların üzerini buldu. İlk yıl olmasına rağmen iyi bir pancar üretimi oldu. 2021 yılında iyi bir fiyat olursa bölgemizde pancarda ekim alanının artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

FINDIK YÜZ GÜLDÜRDÜ
Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Aydemir, “Fındık rekoltesi 64 bin ton olarak gerçekleşti. TMO’nun 22 lira 50 kuruş fiyat açıklamasının ardından fındık fiyatları 25-26 liraları buldu. Bu da üreticimizin yüzünü güldürdü” şeklinde konuştu.

Muammer Aydemir sözlerini şu şekilde noktaladı; “İlçemizde kivi üretimi her geçen sene artıyor. Bu sene 70 gram ve üzerinde kivide üreticimiz 5 lira ila en son 6,5 liraya kivi satışımız oldu. Bunun yanı sıra üreticimiz şeftalide de kalitesine göre para kazandı. İlaç, gübre, mazot fiyatlarının yüksek olması üreticimizin biraz belini büktü.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz