Çarşamba Corona’ya Karşı Tek Yürek Oldu

0

Çarşamba Belediyesi, ‘sosyal belediyecilik ‘ çalışmalarına bu süreçte büyük önem verdi ve 7’den 70’e herkese dokundu. Başkan Halit Doğan, ‘Bir paket de komşun için al Çarşamba’ çağrısı ile başlayan kampanyada hayırseverlerin desteğiyle bugüne kadar 6 bin 600 aileye kumanya dağıtımı yapıldı

Çarşamba Belediyesi, coronavirüs ile mücadelesini sürdürürken, düzenlediği yardımlaşma kampanyasıyla da örnek oldu.

Başkan Halit Doğan, “Komşuluk ilişkilerinin önemine değinerek, hemşehrilerimizi evlerine bir gıda alırken, komşuları için de almasına teşvik ettik. İhtiyaç sahibi haline gelmiş 6 bin 600 aileye her biri 150 TL değerinde kumanya dağıtımında bulunduk. Kampanyamız halen devam ediyor. Yardımseverler sayesinde her gün yaklaşık 300 aileye gıda paketi desteğinde bulunmaya devam ediyoruz” dedi.

PROJELERDE SONA GELDİK
Doğan, “Belediyemize bağlı bütün birimlerimiz işlerinin başında, tüm çalışmalarımız aralıksız olarak devam ediyor. Bazı projelerimizde sona geldik İnşallah yakın zamanda bu konuda da bir bilgilendirme yapacağız. Belediyemizin sosyal tesislerini geçici olarak durdurarak, burada çalışan personellerimizi Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüze bağlı kurduğumuz yardım ekibine dahil ettik” diye konuştu.

HER HAFTA 30 BİN ÜCRETSİZ MASKE
Belediye Başkanı Doğan, şöyle konuştu; “Çarşamba’da kurulan pazaryerlerinde ve toplu taşıma araçlarımızda ücretsiz maske teminini sağlıyoruz. Bu amaçla yaklaşık her hafta 30 bin maske dağıtımı yapmaktayız. Pazar yerlerimizin belirli noktalarına dezenfekte kutuları yerleştirdik, ekip arkadaşlarımız maske ve hijyen konusunda hemşerilerimizi ve esnafımızı bilgilendiriyor.”

HER GÜN 150 AİLEYE SICAK YEMEK YARDIMI
Her gün 150 aileye yemek yardımı yaptıklarını söyleyen Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Yaşlı ya da yemeğini yapamayacak durumda olan ailelerin öğlen ve akşam yemeklerini evlerine götürüyoruz ve götürmeye devam edeceğiz. Bu şekilde sıcak yemek ihtiyaçlarını gidermiş oluyor ve yaşlılarımızın ihtiyaçlarını sormuş oluyoruz. 40 infaz koruma memuru ve 45 sağlık çalışanımızın yemek ihtiyaçlarını belediyemiz karşılıyor. Hijyen paketlerini kendilerine teslim ettik. 900’e yakın sağlık çalışanlarına kuruyemiş paketleri verdik.”

555 ÇOCUĞA 23 NİSAN’DA BOYAMA SETİ HEDİYE EDİLECEK
“Sosyal medya üzerinden hemşerilerimizin evde kalması için projeler ürettik” diyen Başkan Halit Doğan, “Yaşayan en büyük hikayecilerimizden Mustafa Kutlu’nun 610 adet hikaye kitabını hediye ettik. Şimdi 23 Nisan’ın 100. yılı nedeniyle sosyal medya üzerinden etkinlik başlattık. Çocuklarımız hayalindeki 23 Nisan resmini çizerek bize ulaştırıyor, bizlerde 555 minik kardeşimize boyama seti hediye edeceğiz. Gençlerimizi de bu süreçte yine unutmadık onlar için de yakında bir projemizi hayata geçireceğiz. Bu tarz projelerimizin asıl amacı vatandaşlarımızı evde tutmak, onların evde verimli vakit geçirmesine katkıda bulunmak, Çarşamba Belediyesi’nin bu zor süreçte 7’den 70’e herkesin yanında olduğunu hissettirmek ve bir anı bırakmak” ifadelerini kullandı.

Başkan Doğan, sözlerini şöyle tamamladı; “Sokağa çıkma yasağında artık insanlar daha tedbirli hareket edecektir. Sokağa çıkma yasağı sürecinde belediyemizin gerekli olan birimleri yine işlerinin başında ve hemşerilerimizin acil ihtiyaçları durumunda anında yanlarında oluyoruz. Fırıncı arkadaşlarımız, sokağa çıkma yasağı boyunca halkımıza aralıksız ve sorunsuz hizmet verdiler. Yine sorun yaşamadan atlatacağız.”

SEVDİKLERİNİZ İÇİN EVDE KALIN
Çarşamba Belediye Başkanı Halit Doğan, “Hemşerilerimizi bilgilendirmek adına ilçemizde yer alan reklam alanlarımıza bilgilendirme mesajları yayınlıyoruz. Sosyal medyalarımızdan, ilan servisimizden ve cep telefonlarına mesaj atarak ilçemizdeki yaşayan herkesi bu hastalık hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmek istiyoruz. Bizlerin aldığı her tedbir hemşerilerimizin sağlığı için ama unutulmamalı ki en önemli tedbir, kişisel alacakları tedbirdir. Huzurlu ve sağlıklı günlerimize tekrar kavuşmamız için işimiz olmadığı sürece sokağa çıkmayalım. Sevdikleriniz için evde kalalım” dedi.

GÜNLÜK DEZENFEKTE ÇALIŞMALARIMIZI YAPIYORUZ
İlçede dezenfekte çalışmalarının günlük yapıldığını vurgulayan Belediye Başkanı Halit Doğan “Ekiplerimiz rutin temizlik çalışmalarının yanında cadde ve sokaklarımızı, kamu kuruşlarımızı, insan yoğunluğunun olabileceği alanlarda dezenfekte çalışmalarını günlük yapıyorlar. İlçemizde yer alan ATM’lerin ve insanların yoğun olduğu bölgelere, yürüyüş köprüsü giriş-çıkışlarına dezenfektan kutuları yerleştirdik. İlçemizdeki parklarda yer alan banklarımızı söktük, inşallah bu süreçten sonra yerlerine yenilerini fazlasıyla koyacağız” şeklinde ifade etti.

SOKAK HAYVANLARIMIZI UNUTMADIK
Başkan Doğan, “Dünyamızı paylaştığımız canlarımızı sokak hayvanlarımızı da unutmadık. Sokak hayvanlarının yemek bulmada zorlanmaması için şehrimizin belirli noktalarına yerleştirdiğimiz kedi ve köpekler için hazırlanan beslenme kaplarına ekiplerimiz düzenli olarak yem ve sularını dolduruyor” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz