Çarşamba Biyokütle Santrali’nin Yer Seçimi Yanlıştır!

0

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan’ın; biyokütle enerji santrali ile ilgili yaptığı açıklamalarla ilgili değerlendirmede bulundu.

Çarşamba Ovası’nın ortasında yer alan Eğercili Mahallesi’nde tartışma ve dava konusu olan biyokütle enerji santralinin Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin kararı ile mühürlendiğini anımsatan Türkel, “Karar Samsun Valiliği tarafından temyiz edildiği için yargılama Danıştay’da devam etmektedir. Ayrıca bu tesis için Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ve Çarşamba Belediyesi’nin düzenlediği imar planlarına karşı açılan davalar Samsun 3. İdare Mahkemesi’nde halen devam etmektedir” dedi.

CHP’li Başkan Türkel; şöyle konuştu; “Mahkeme kararında; söz konusu biyokütle enerji santralinin Çarşamba büyük ova koruma alanı dışında inşa edilebileceği alternatif alanların bulunduğu da vurgulanmaktadır. Ayrıca yine mahkemenin kararında “(…) sadece santralin kurulacağı alan değil, bu alanın etkileyeceği çevre ve tarımsal yapının da gözetilmesi zorunludur” denilmektedir. Mahkemenin kararlarından anlaşılacağı üzere Biyokütle Enerji Santrali’nin yer seçimi hatalıdır. Bizim üzerinde durduğumuz husus budur. İktidar partisi yönetici ve milletvekillerinin, mahkemelerde devam etmekte olan davaları etkilemeye dönük açıklamalarını doğru bulmuyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz