Çarşamba Biyokütle Enerji Santrali’ne Yürütmeyi Durdurma Kararı

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye devam edilen biyokütle enerji santrali ile ilgili Mimarlar Odası’nın Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne açtığı davada, Büyükşehir Belediyesi ve Çarşamba Belediyeleri’nin kendi belediye meclislerinde santral ile ilgili aldığı imar planlarının yürütmesi durduruldu.

Samsun Mimarlar Odası Başkanı İshak Memişoğlu, mahkemenin verdiği kararı kamuoyuna duyurdu. Memişoğlu, “Çarşamba Eğercili’de yapılmakta olan Biyokütle Enerji Santrali’ne karşı Mimarlar Odası Samsun Şubemizin ve yörede arazisi bulunan ve yaşayan 4 vatandaş tarafından açılan davada 1/5000’lik Nazım Plan ve 1/1000’lik Uygulama İmar Planının yürütmesinin durdurulmasına karar verildi. Yürütmesi durdurulan planlar neticesinde yapı ruhsatının da hukuka aykırı hale geldiği hükmüne varıldı” dedi.

İNŞAATI DURDURUN ÇAĞRISI
Başkan Memişoğlu, devam eden inşaatın durdurulması çağrısı yaparak, “Mahkeme tarafından verilen bu kararlar gereği Büyükşehir Belediyesi ve Çarşamba Belediyesi’ne çağrı yapıyoruz. İnşaat derhal durdurulmalıdır. Aksi durumda hukuki süreçleri sürdürerek takip edeceğiz” diye konuştu.

2. YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI
Öte yandan daha öncede yöre sakinlerinin Samsun 3. İdare Mahkemesi’ne santral için açtığı davada, santralin depolama alanı ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıkmış, firmanın yaptığı itirazda reddedilmişti. Mahkeme verdiği kararda, Çarşamba Ovası’nın amacı dışında kullanılmasının telafisi imkansız sonuçlar doğurabileceği uyarısında bulunmuştu. Son kararla santral ile ilgili açılan davalarda verilen yürütmeyi durdurma kararı ikiye yükseldi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz