Çarşamba BES Yöre Halkına Kapılarını Açıyor

0

Çarşamba’da test çalışmalarını sürdüren biyokütle santralinin ‘kurulum ve filtre’ incelemeleri tamamlandı. Çevre Bakanlığı ve uzmanlar ileri teknolojinin kullanıldığı santralin 7/24 baca salım ölçümlerinin normal değerlerin altında seyrettiğini belirledi.

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğerceli bölgesinde faaliyete geçmek için uzmanlar eşliğinde test çalışmalarını sürdüren ve tarım ve orman atığının ekonomiye dönüşmesiyle yöre halkına sağladığı katkılarla gündemde olan Oltan ve Köleoğlu A.Ş.’ye ait biyokütle enerji santralinin, 1 aydır süren test çalışmalarından ‘tam not aldığı’ belirtildi.

Çevre Bakanlığı’ndan uzmanların takip ettiği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sürekli baca salım ölçümü yaptığı santralde, konusunda uzman olan ekiplerin eşliğinde yapılan çevresel yakıt kullanımı, kazan testi çalışması ve buhar oluşumu ve filtrenin işlevi ‘tek tek ele alınarak, çevresel değerler günlük olarak raporlanmaya başlandı. Yapılan çalışmada, enerji üretebilecek yüksek ısıya ulaşılmasına rağmen ‘baca karbondioksit salımlarında’ normal değerlerin çok altında ve çevreye zarar oluşturmayacak bir sonuca ulaşıldığı belirtildi. Santralde kullanılan filtrenin ise ileri teknoloji olduğuna vurgu yapıldı.

YÖRE HALKINA KAPIMIZ AÇIK
OKE A.Ş yetkilileri ise test çalışmalarının tamamlanmasının sevindirici olduğunu ve santralin kurumu aşamasında sürekli çevreye zarar vermeyeceği yönünde açıklamalarının bulunduğunu hatırlatarak, ‘yöre halkını santrale davet etti’:

“Tüm kurulum ve test çalışmaları öncesinde, çevreye zarar vermeyecek bir teknoloji kullandık. Şimdi de sonuçlarını çok şükür alıyoruz. Ülkemizin enerji açığına katkıda bulunurken, Çarşamba bölgesinde yaşayanlara da katkıda bulunmak için yola çıktık. ‘İsteyen yöre halkı’ gelip santralı gezebilir. Provokasyon yapmak isteyenlere sözümüz yok. Önemli olan yöre halkının santrali gezmesi ve onların ikna olmasıdır. Çünkü sonuçta bizim paydaşlarımız yöre halkıdır. Hem istihdam açısından, hem de tarım ve orman atıklarını ekonomiye döndürmemiz yönünden, yıllar sürecek bir paylaşım içinde olacağız. Yarından itibaren kapılarımızı halkımıza açıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz