Çarşamba BES Yeşil-Beyaz Olacak

0

Çarşamba’da santral inşaatına devam eden Oltan Köleoğlu Enerji, Afyon Eber’deki santralin ‘bordo-mavi’ renklerde olması nedeniyle gelen tepkilere, “Çarşamba BES’in proje hazırlandığında giydirilecek renkler, ‘yeşil-beyaz’ olarak belirlenmişti” şeklinde cevap verdi.
Oltan Köleoğlu Enerji, Türkiye’nin en büyük biyokütle enerji santralini Afyon Eber’de, Ocak ayında devreye almıştı. Trabzon merkezli Oltan Köleoğlu Enerji’nin, Afyon’daki santralinin ‘bordo-mavi’ renklerde olması, zaten tepkilerin odağında olan şirkete karşı iyice tepkilerin artmasına neden olmuştu.
Oltan Köleoğlu Enerji, santralin dış cephesinin Çarşambaspor’un renkleri olan ‘yeşil-beyaz’ renklerle giydirileceğini açıkladı. Şirket, projede santralin ‘yeşil-beyaz’ renklerle hazırlandığını kaydetti.
ÇARŞAMBASPOR’UN RENKLERİ
Santralin proje görselini paylaşan OKE tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere ye verildi; “Bitkisel atıkları kullanarak enerji üretimi için yapılan çevreci yatırımlarda öncü olan Oltan Köleoğlu Enerji tarafından Eğercili Mahallesi’nde inşaatı devam eden Çarşamba BES’in projesi hazırlandığında giydirilecek renkler de ‘yeşil-beyaz’ olarak belirlenmişti. Yeşil-beyaz seçilirken, yörenin takımı olan Çarşambaspor’un renkleri ve çevreye uyum göz önüne getirildi.”
HANGİ ATIKLARI KULLANILACAK?
Açıklamada ayrıca santralin enerji üretiminden kullanacağı atıklarla ilgili bilgi de paylaşıldı. Açıklamada; “27 MWe kurulu güçle gelecek yıl enerji üretimine başlanacak santralde yörede bulunan kavak ve söğüt kökleri, dalları, orman ürünleri, fındık kabuğu gibi bitkisel atıklar kullanılacak. Çevreci enerji olarak da adlandırılan BES’lerde kullanılacak bitkisel atıklarla üreticilere ek gelir de sağlanmış olunacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz