Çarşamba BES, İstihdama Can Suyu Oldu

0

Samsun’da koronavirüs ile mücadele sürecinde iş hayatı durma noktasına geldi ve işsizlik arttı. Çarşamba’da kurulan biyokütle santrali adeta ‘can suyu oldu.’ 100 kişinin iş başı yaptığı santrale yaklaşık 150 çalışan daha alınacak

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde biyokütle enerji santrali üretime başlama çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da hem çiftçiden tarımsal ve ormansal atık alımlarını sürdürüyor, ekonomisine katkı veriyor, hem de santralde çalışacak işçi alımları yaparak, ‘istihdama destek oluyor.’

Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) tarafından kurulan biyokütle enerji santral (BES), koronavirüs nedeniyle ‘köylü pazarlarının bile etkilendiği’ dönemde, yaklaşık 50 bin çiftçiye doğrudan ek gelir imkânı sağlayarak, yöre halkına milyonlarca lira yakıt olarak kullanacağı ‘tarımsal atık ve orman atığı için’ ödeme yapıyor. Bölgede adeta ekonomik canlanmaya yol açan BES, şu ana kadar 100 işsiz kişiye kapılarını açtı, yaklaşık 100 kişi daha almak için düğmeye bastı.

ÇİFTÇİYE EK GELİR İŞSİZ KÖYLÜYE İŞ
Bitkisel atıkları enerjiye dönüştürerek ekonomiye direkt ve dolaylı olarak büyük katkı sağlamayı amaçlayan biyokütle santrali, pandemi sürecinde Çarşamba’nın ekonomisinin can suyu haline geldi. İşçi alımında yöre halkı olan Çarşamba ve Ayvacık bölgesinden tercihlerini yapan biyokütle santral yetkilileri, işçilerin geliş gidişleri için kullanılan servis araçlarıyla da şoför esnafına destek oluyor. Santralin tüm gıda, yemek ihtiyaçları da yerel esnaftan temin ediliyor.


Bölgeye önemli bir katkı getiren BES, koronavirüs salgını nedeniyle durma noktasına gelen ekonominin canlanmasına Çarşamba’da oluşturduğu farkındalıkla da dikkat çekerken, Çarşamba ve Ayvacık gibi civar köylerdeki işsiz insanlara santral adeta bu zor günlerde ‘iş kapısı oldu’. Biyokütle enerji santrali çalışmaya başladığında 250’ye yakın eleman çalıştırmayı hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz