Canik’teki Altın Madeni De Aynı Şirket Mi?

0

Samsun’un Kavak-Havza-Atakum ilçeleri arasındaki Şahin Dağları’nda Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation, Türkiye uzantısı Tüprag Madencilik aracılığıyla altın arama çalışmalarına başladı. 420 sondaj kuyusu açılacağı belirtilirken, bölgede bu zamana kadar binlerce ağaç kesildi. Yöre sakinleri çevre katliamına tepki gösteriyor.

TAŞERON KAYSERİ’DEN
Bu arada, Samsun’un Canik İlçesi’ne bağlı Çamalan köyünde ruhsat alınan altın madenini de aynı Kanadalı firmanın taşeron firması aracılığıyla işleteceği öne sürüldü. Canik’teki altın madeni için Samsun Valiliği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı verirken, ruhsat Kanadalı bir şirketin altın arama ve çıkarma hizmetlerini üstlenen taşeronu Kayserili bir işadamı üzerine verildi.

EŞ ZAMANLI ÇALIŞMA
2007 yılından bu yana bölgede altın madeni çalışmalarının yapılacağı vatandaşlar tarafından gündeme getirilirken, Şahin Dağları’nda Kanadalı firmanın çalışmalarına hız vermesi ve Canik’teki altın madenine ruhsat alınarak, tekrar aktif hale getirilme çalışması arka planda aynı firmanın olduğu iddiasını güçlendirdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz