Büyükelçi Erkhov’dan Rusça Nutuk Teşekkürü

0

Asala terör örgütünün 9 Mart 1983’te düzenlediği silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Türkiye’nin eski Belgrad Büyükelçisi Ahmet Galip Balkar’ın yeğeni Celal Kemal Balkar, Türk-Rus dostluğunun pekişmesi için Rusça yazılmış ‘Nutuk’ kitabını 24 Temmuz 2019 tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Putin’e gönderdikten sonra, Türk-Rus ilişkilerinin 100. yılı anısı için Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçisi Aleksey Erkhov’a da göndermişti.

MEKTUPLA CEVAP VERDİ
Ankara Büyükelçisi Erkhov, Celal Kemal Balkar’a gönderdiği teşekkür yazısında şöyle dedi: “Sayın Balkar, Bize gönderilen hediyeniz için çok teşekkür etmek isterim. Kitabınız Rusya Ankara Büyükelçiliği’nin hizmet kütüphanesinde saygın bir yer alacağını eminim. Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyet’i arasındaki ikili ilişkilerimize gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederim. Saygılarımla.”

ATALARIM ORADAN TÜRKİYE’YE GÖÇ ETMİŞ
Celal Kemal Balkar, Büyükelçi Erkhov’a gönderdiği mektubunda da şu ifadelere yer vermişti: “Sayın Büyükelçimiz; Ben bu mektubu size Samsun’dan yazıyorum. Adım Cemal Kemal Balkar. Bu yıl Türk-Rus ilişkilerinin 100. yılı. Her iki ülkeye hayırlı ve uğurlu olsun. Ben size Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabını gönderiyorum. Bu kitapta Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni nasıl ve hangi imkanlar ile kurduğunu anlatıyor. Türk halkı kurtuluş savaşında Sovyetler Birliği’nin yardımını pek bilmiyor maalesef. Bilenlerde bunu minnet ile anıyor. Benim asıl vatanım Kafkaslardaki Balkar Cumhuriyeti. Atalarım oradan Türkiye’ye göç etmiş.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz