Buğday Fiyatları Çiftçiyi Doyurmaz

0

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Samsun Şube Başkanı Hasan Çobancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2020 ürünü hububat alım fiyatlarını açıklandığını anımsattı.

Başkan Çobancı, “Ekmeklik buğdayın alım fiyatı geçen yıla göre yüzde 22,2 oranında artışla ton başına bin 350 TL’den bin 650 TL’ye yükseltildi. Geçen yıl tonu bin 450 TL olan makarnalık buğdayın alım fiyatı ise yüzde 24,4 artırılarak bin 800 TL’ye çıkarıldı. Üreticiye kilo başına 10 kuruş destekleme primi ödenecektir. Geçen yıl tonu bin 100 TL olan arpanın alım fiyatı ise bin 275 TL olarak açıklandı” dedi.

16 İLÇEDE BUĞDAY KAZANDIRMIYOR
ZMO Başkanı Hasan Çobancı, “2020 yılı aylık brüt asgari ücret 2 bin 943 TL, 12 aylık toplam asgari ücret miktarı ise 35 bin 316 TL’dir. İlçeler bazında bir çiftçinin yıllık olarak bu geliri elde edebilmesi için ne kadar araziyi işlemesi incelendiğinde ise 50 dekarın altında buğday üretim yaparak asgari ücret seviyesinde gelir elde edilebilecek tek ilçe Tekkeköy’dür. Tekkeköy’de taban arazide ve sulu koşullarda bu gelir elde edilebilmektedir. Diğer ilçelerde ise 50 dekarın altında buğday üretimi yapılan arazilerde asgari ücret seviyesinin altında gelir elde edilmektedir. Samsun’un kıraç arazilerinde kuru koşullarda yapılan buğday üretiminde verimin düşük olması ve girdi fiyatlarının fazla olması nedeni ile yeterli gelir ele edilememektedir” diye konuştu.

ZMO TALEPLERİNİ SIRALADI
Hasan Çobancı, şöyle konuştu; “Buğdayın ton fiyatı 2 bin TL olmalıdır. Buğday satış fiyatı Samsun çiftçileri için yeterli değildir. Buğday ürünü için uygulanan prim ve destek miktarları artırılmalıdır. Boş olan tarlaların tekrar ekilebilmesi, girdi fiyatlarındaki artışın altında ezilen küçük işletme sahibi çitçilere tohum, gübre ve mazot gibi girdiler hibe yoluyla bedava verilmelidir. TMO çiftçinin ürününe peşin ödeme yapmalı, borcu olan acil ihtiyacı olan çiftçilerin ürünlerini düşük fiyattan tüccara satması önlenmelidir. Çiftçi tüccarın insafına bırakılmamalıdır. DSİ ana ürün olarak buğday sulamasından ücret almasın.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz