Bu Sene Çiftçinin Ürünü Para Edecek

0

Samsun’un en büyük tarım ovalarından Çarşamba Ovası’nda havaların ısınmasıyla birlikte üreticilerin tarlalarında çalışmaya başladığını dile getiren Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’ın girişimleri ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin olurlarıyla, ÇKS belgesi olan çiftçilerin sokağa çıkma yasağından muaf tutulduğunu anımsattı.

ÇELTİK PARA EDECEK
“Üreticilerimiz ekim-dikim işlerine başladılar” diyen Aydemir, “Bu sene aldığımız bilgilere göre Trakya bölgesinde çeltik ekiminde büyük bir düşüş var ve bu da bölgemizdeki çeltik üreticisinin çeltiğinin para edeceğini gösteriyor. Bunun yanı sıra sebze ve meyve üreticisinin ürününün de para edeceğine inanıyoruz. Bölgemizde kivi yoğun olarak üretilmeye başladı ve kivi zaten para ediyor, ancak bunun dışında çiftçilerimizin ürettiği ürünlerin de bu sene para edeceğine biz inanıyoruz” şeklinde konuştu.

ŞEKER PANCARI ÜRETİMİ BEKLENENİN DE ÜSTÜNDE
Üreticilerin şeker pancarı ekimine de ilgi gösterdiğine değinen Başkan Muammer Aydemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Çarşamba Şeker Fabrikası’nın açılacağı müjdesi verildikten sonra yaptığımız toplantılar neticesinde üreticilerimiz şeker pancarı ekimine de başladılar. Daha önce de belirttiğimiz gibi bu sene üretici toprağına ürün ektiği için üretimin bu sene biraz düşük olacağını söylemiştik, ancak Çarşamba ve Terme’de üreticilerimiz beklentimizin de üstünde şeker pancarı ekimi gerçekleştirdi. Bundan sonraki senelerde şeker pancarı ekiminin daha da artacağını düşünüyoruz. Bu sayede hem üretici desteklerden faydalanacak hem de şeker fabrikamız çalışacak ve ilçeye ekonomik katkı sağlayacak.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz