Biz Evdeyiz Onlar Maden Peşinde!

0

Ordu Çevre Derneği ile Fatsa Doğa ve Çevre Derneği, kentte yeni maden sahaları ilan edilerek ihaleye çıkarılması üzerine maden ve enerji ihalelerinin iptal edilmesi için Change.org’da imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasının gerekçesinde; “Bizlere ‘evde kalın’ deniyor. Bizler ‘evde kalıyoruz’ ama iktidar ve şirketler ‘boş durmuyorlar.’ Fırsatı değerlendirerek yaşam alanlarımız talan ediliyorlar” denildi.

YENİ SONDAJLAR YAPILDI
“Bizler halk olarak virüsten kurtulmaya çalışırken, Fatsa’da ‘siyanür zehirlenme sahaları’ daha da genişleyerek devam etmektedir” denilen açıklamada, şu ifadelere yere verildi; “Ordu’nun Fatsa ve Ünye sınırında Fatsa Yukarıbahçeler Mahallesi’nde siyanürle altın ayrıştırma çalışması devam ediyor. Yaklaşık sekiz yıl önce başlayan çalışmalarda kullanılan siyanürün etkisiyle sularda ve toprakta ağır metal kirliliği raporlarla kanıtlanmıştır. Maden işletmesinin verdiği zararlar ortada iken şirket çalışma alanını iki kat daha büyütebilmek için ÇED süreci başlattı. Yukarıbahçeler Mahallesi’ndeki işletme çalışmasını sürdürürken, çevre ilçe ve mahallelerde yeni sondajlar yapıldı.

İHALELER İPTAL EDİLMELİ
Perşembe ve Fatsa’da Kurşunçal Ormanları’ndan Fatsa Ilıca’yı da kapsayan 1.967.61 hektar alan için arama ruhsatı 17.03.2020 tarihinde Ege Beyaz Mermer Maden İnş. San. ve Tic. Ltd. A.Ş.’ye ihale edildi. Maden ihaleleri ve verilen ruhsatlar iptal edilmelidir. Suyumuzun, toprağımızı zehirlenmesine, geleceğimizin yok edilmesine izin vermeyeceğiz. İnternet üzerinden başlattığımız ‘İhaleler İptal Edilmeli’ kampanyamıza bir imza da siz verin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz