Biyolojik Mücadelenin Kazancı 1 Milyar Dolar

0

Samsun OMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Tuncer, ‘Bahçeye Gel Kampanyası’ çerçevesinde TRT Radyo’ya konuk oldu. Prof. Dr. Tuncer, başta fındık olmak üzere tarım ürünlerinde büyük zarara yol açabilen ‘kahverengi kokarca’ ile ilaç yerine biyolojik mücadelenin gerekliliğine dikkat çekti.

KİMYASAL MÜCADELE ZOR
Prof. Dr. Tuncer; “Çok hızlı üreyen ve yılın 8 ayında bahçelerde dolanabilen kahverengi kokarca ile kimyasal ilaçlı mücadele çok zor. Ancak 7-8 tekrardan sonra kısmen sonuç alınabiliyor. Ancak bu ilaçla mücadelede ister istemez doğanın kendi içindeki dengeyi bozabiliyor. Bunun için ‘zararlı böceğe karşı yararlı böcek’ diye çalışma yaparak sorunu çözebiliriz. Bunun için de 3 yıldan beri, kahverengi kokarcayı yok edebilen samuray arıcığı denilen böceği ülkemize getirmek için çaba gösteriyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığı ile yapılan son toplantıda böceğin ithal edilerek getirilmesi yönünde irade ortaya konmuştur. Bu sevindiricidir” dedi.

Tuncer, yararlı böceğin getirilip 2-3 yıl içinde bölgeye adapte edilmesi ile kahverengi kokarca zararlısının kontrol altına alınabileceğini, çoğaltılarak zararlının görüldüğü yerler başta olmak üzere doğaya salınacak böceğin Türk fındığının kurtuluşu olacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz