Biyokütle Santrali İptal Davasında Karar Bekleniyor

0

Samsun’un Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından mahkeme kararına rağmen inşa edilmeye devam edilen biyokütle enerji santralinin iptali konusunda açılan davanın ikinci duruşması yapıldı. ‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptali için açılan davada, mahkemenin gerekçeli kararını 1 ay içerisinde açıklaması bekleniyor.

UZMAN ÖNERİSİ KABUL EDİLMEDİ
Davacı taraflar Seyfettin Yavan, Murat Şenel, Av. Serpil Dönmez, Av. Ertan Avcı, davalı taraftan Av. Tuğçe Cinaz Bülbül ve Av. İzzet Hamle’nin hazır bulunduğu duruşmada Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, dava konusu proje ile ilgili uzman görüşlerinin dinlenilmesini talep edildi. Mahkeme, Özdağ’ın taraf sıfatı bulunmadığı için talebini reddetti.

RAPORLAR MAHKEMEDE
Davacılar, mahkemeden çıkacak kararın emsal oluşturacağını ve diğer 6 santral projesini de önemli derecede etkileyeceğini belirterek, davanın kabulünü talep etti. Davacılar, biyokütle enerji santrali işletmesi neticesinde ortaya çıkacak etkilerin insan sağlığına zararlı olduğuna dair uluslararası litetatürde kabul edilen raporları mahkemeye sundu.

SANTRAL AKIL İŞİ DEĞİL
Avukat Serpil Dönmez, bilirkişi raporunun her türlü bilimsel verilerden uzak olduğunu öne sürerek, “Türk milletinin menfaati için önemli bir potansiyele sahip olan topraklar üzerine konuşuyoruz. Böyle bir santral yerine tarım teşvik edilerek milli gelire katkıda bulunulmalı. Santralin işletilmesi halinde ortaya çıkacak etkilerin insan sağlığına zararlı olduğuna dair uluslararası literatürde kabul edilen raporları mahkemeye sunduk. Tarımsal potansiyeli yüksek nitelikli tarım toprakları için ÇED’in önemli olduğunu bu sebeple gerekli değildir kararının hukuka,akla ve mantığa aykırı olduğunu, mahkemenin kararlarını Türk milleti adına verdiğini dolayısıyla üstün milli menfaatlerimizin gözetilmesini istedik. Bilimsel ve teknik verilerden, dayanaklardan uzak ve yanlı bilirkişi raporuna karşı itirazlarımızı sunduk, yürütmenin durdurulmasını ve davamızın kabulünü talep ettik. Mahkeme, gerekçeli kararını tarafımıza tebliğ edecek, bu süreçte mahkemenin kararını bekliyoruz” dedi.

ŞENEL’DEN ODALARA TEPKİ
Çarşamba Çevre ve Çiftçiler Derneği (ÇARÇED) Sözcüsü Murat Şenel ise, “Firmanın avukatlarının en büyük eksikliği, sağlık yönünden herhangi bir veri verememeleri. Bazı Ziraat Odaları, çiftçiyi perişan edecek şirketlerin sözcülüğünü bıraksın” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz