Bilirkişiler Su Zammını Yüksek Buldu

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılının Mayıs ayında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapmış, faturalara her ay TÜFE oranlarının zam şeklinde yansıtılması kararını almıştı. Geçtiğimiz yıl açılan davada görevlendirilen bilirkişi heyeti, raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

SU SAYAÇLARI TÜKETİCİNİN
Mahkemeye sunulan raporda, aylık TÜFE zammı oranı ile yüzde 25’lik su zammının enflasyon oranının çok üzerinde olduğuna dikkati çekildi. Heyet fatura başına 2 lira 50 kuruş alınan sayaç bakım bedelini ise ‘sayacın tüketicinin olduğuna’ dikkati çekerek hukuka aykırı buldu.

Raporda Büyükşehir Belediyesi’nin su zammına gerekçe olarak personel ve kurum giderlerini gerekçe gösterdiğine işaret edilerek, ‘zammı gerektirecek dökümanları ortaya koyamadığına’ dikkati çekildi. Mahkeme Bilirkişi Heyeti’nin hazırladığı rapor doğrultusunda bir karar verecek. Gözler mahkemeye çevrildi.

FATURALAR CAN YAKIYOR
Öte yandan, 2019 yılı Mayıs ayında Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yüzde 25’lik zamla, konutlarda suyun metreküp fiyatı 3 lira 18 kuruştan 3 lira 97 kuruşa, işyerlerinde suyun metreküp fiyatı 5 lira 97 kuruştan 7 lira 46 kuruşa yükseltilmişti. TÜFE zammı ile her ay şişen ve can yakan faturalarda 2021 yılı Nisan ayında konutlarda metreküp fiyatı 4 lira 77 kuruşa, işyerlerinde ise 9 lira 43 kuruşa yükseldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz