Bilirkişi Haksız Buldu Ama Suda Zam Durmuyor

0

Samsun’da davalık olan su zammında Bilirkişi Heyeti; zamları “haksız” bulurken, faturalara “zam binmeye” devam ediyor. Konutlarda metreküp fiyatı 4 lira 85 kuruşa, işyerlerinde ise 9 lira 59 kuruşa yükseldi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi, 2019 yılının mayıs ayında içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapmış, faturalara her ay TÜFE oranlarının zam şeklinde yansıtılması kararını almıştı. Geçtiğimiz yıl açılan davada görevlendirilen bilirkişi heyeti raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

Mahkemeye sunulan raporda, aylık TÜFE zammı oranı ile yüzde 25’lik su zammının enflasyon oranının çok üzerinde olduğuna dikkati çekildi. Heyet fatura başına 2 lira 50 kuruş alınan sayaç bakım bedelini ise ‘sayacın tüketicinin olduğuna’ dikkati çekerek hukuka aykırı buldu. Raporda Büyükşehir Belediyesi’nin su zammına gerekçe olarak personel ve kurum giderlerini gösterdiğine işaret edilerek, ‘zammı gerektirecek dokümanları ortaya koyamadığına’ dikkati çekildi. Mahkeme, bilirkişi heyetinin hazırladığı rapor doğrultusunda bir karar verecek. Gözler mahkemeye çevrildi.

Bilirkişi Heyeti, su sayaçlarından ücret alınamayacağını yaptığı tespitle ortaya koydu. Heyet, su sayacının tüketici tarafından satın alındığına işaret etti.

FATURALARA ZAM BİNMEYE DEVAM EDİYOR
Öte yandan, 2019 yılı Mayıs ayında Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yüzde 25’lik zamla, konutlarda suyun metreküp fiyatı 3 lira 18 kuruştan 3 lira 97 kuruşa, işyerlerinde suyun metreküp fiyatı 5 lira 97 kuruştan 7 lira 46 kuruşa yükseltilmişti. TÜFE zammı ile her ay şişen ve can yakan faturalarda 2021 yılı Nisan ayında konutlarda metreküp fiyatı 4 lira 77 kuruşa, işyerlerin de ise 9 lira 43 kuruşa yükselmişti. Mayıs’ta ise konutlarda metreküp fiyatı 4 lira 85 kuruşa, işyerlerinde 9 lira 59 kuruşa yükseldi. Bilirkişi heyetinin raporu sonrası, açıklamalarda geldi.

SASKİ BELGE SUNAMAYACAK
Su zammının iptali konusunda bir vatandaş olarak dava açan Avukat Arzu Sabuncu, bilirkişi heyetinin zammı yüksek bulduğunu, sayaçlardan bakım ücreti alınamayacağına yönelik kanunlar çerçevesinde tespit yaptığına dikkati çekti. SASKİ’nin mahkemeye gelir-gider tablosunu sunduğunu, zamma gerekçe olacak dokümanları teslim edemediğine işaret eden Hukukçu Sabuncu, “Bu konuda SASKİ’nin vermiş olduğu deliller sabittir. Artık delil sunma şansı olmayacağı için, itiraz sonucu değiştirmeyecektir. Yargının bu rapor doğrultusunda haklı davamızda olumlu karar vereceğini umuyoruz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR ZAMMA GEREKÇE SUNAMADI
DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı ve Su Zammı Geri Alınsın Platformu Sözcüsü Tacetttin Aydın, su zammının geri alınması için bu zamana kadar binlerce imza toplandığını ve belediye önünde geniş katılımlı eylemler yaptıklarını hatırlattı. Büyükşehir Belediyesi’nin geri adım atmadığını hatırlatan Aydın, “Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde Buğra Genç ve Arzu Sabuncu şahsında açılan ve çok sayıda müdahili bulunan 2019/689 esas sayılı dava dosyasında üç kişilik bilirkişi bilirkişi heyeti çalışmalarını tamamlanmış ve Büyükşehir Belediyesi’nin yapmış olduğu söz konusu zamların hiçbir dayanağının bulunmadığına oy birliği ile karar verilmiştir. Mahkemenin bu zammın yapılış gerekçelerinin açıklanmasını istediği yazılara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yanıtta; belediyenin borçları, harcamaları, bankalardan çekilen krediler ve bu kredilerin geri ödeme planları dışında suya yapılan zammın ilave hangi yatırım ve nedenlerden kaynaklandığına dair elle tutulur hiçbir gerekçe sunulamamıştır” dedi.

ZAMLI FATURALARI HALKA İADE EDİN
Platform Sözcüsü Aydın açıklamasında şunları kaydetti; “Bilirkişi heyeti raporunda, davalı idarenin suyun kullanım bedelinde yapılan yüzde 10 indirimden kısa bir süre sonra yüzde 24,85 oranında yeni bir zam yapılması konusunda açıklanabilir bir gerekçe sunmadığı gibi, TUİK tarafından açıklanan 2018 yılı enflasyon oranının yüzde 20,83 olmasına rağmen 2019 yılı için suyun kullanım bedeline yüzde 24,85, sayaç bakım ve onarım bedeline yüzde 150 oranında zam yapılmasına yönelik de anlaşılabilir bir açıklama sunmadığını belirtmiştir. Sayaçların mülkiyetinin ise abonelerin üzerinde olduğu ve bedelinin de onlar tarafından ödendiğine dikkat çekilerek sayaç bakım onarım bedelinin hangi nedene dayandığı ve nasıl hesaplandığının bilinemediği belirtilmiştir. Ayrıca raporda, SASKİ yönetmeliğine göre tespit edilen suyun fiyatı içinde zaten yüzde 10 kar payı bulunması nedeniyle her ay TÜFE oranında yapılan artışın nedeninin de anlaşılamadığı yer almaktadır. Bilirkişi heyetinin raporundan da anlaşılacağı üzere Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı SASKİ Genel Kurulunun 23.05.2019 tarihinde aldığı suyun kullanım bedeline yüzde 25, sayaç bakım ve onarım bedeline yüzde 150 zam ve suyun kullanım bedelinin her ay TÜFE oranında artırılması kararının hiçbir gerekçesi ve meşruluğu kalmamıştır. Pandemi sürecinde bile suya her ay zam yapmayı sürdüren, işsizlere, işini kaybedenlere, yaşamını sürdürmekte zorlanan emekli ve yoksullara yönelik bir iyileştirme çabası görülmeyen Samsun Büyükşehir Belediyesinin yapması gereken şey, mahkeme kararını beklemeden ve Samsun halkını daha fazla mağdur etmeden derhal suyun tarifesini buna göre düzeltmesi ve fazladan tahsil ettiği tutarları hak sahiplerine iade etmesidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz