BES: Yasal İzinler Kullandırılmıyor

0

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Samsun Şube Başkanı Yılmaz Tuluk ve sendika üyeleri, adliye çalışanlarının sorunları ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Pandemi sürecinde yargı emekçilerinin zor durumda kaldığını belirten Tuluk, “COVİD-19 salgınına karşı çeşitli tedbirler açıklanmakta ise de, alınan tedbirlerin yetersiz olduğu ve vaka sayılarının hızla arttığı ortadadır” dedi.

ADLİYELERDE RİSK FAZLA
BES Başkanı Tuluk, “Adliyelerin temas ve bulaş riskinin yoğun olduğu yerlerden olması nedeniyle başta büyükşehirler olmak üzere birçok adliyede vaka sayıları artıyor. Bunun sonucu olarak mahkeme ve icra müdürlüklerinde karantina yaygınlaşarak, yetersiz sayıda personelle hizmet verilmeye çalışılıyor. Duruşma, keşif, icra takibi vb. işlerin devam etmesi nedeniyle yurttaşların ve avukatların adliyelere gelişi devam ettiğinden, dönüşümlü ve esnek çalışmada uygulama birliği sağlanamıyor, birçok yerde fiilen uygulanamıyor” diye konuştu.

AŞI HAKKI TANINMALI
Taleplerini sıralayan BES Şube Başkanı Yılmaz Tuluk, şöyle konuştu; “Samsun Adliyesi ne yazık ki şu anda içinde görev yapılmıyor, koridorlar, merdiven altları, kalem yapılıyor, geçmiş dönemlerde AVM’ye benzettiğimizde bize aba altından sopa gösterenler bizi dinlemediler, hakkımızda ihbarda bulundular. Bölge Adliye Mahkemesi (istinaf mahkemesi) ile Adli Yargı’nın iç içe olması doğru değildir ve kesinlikle bulunduğu yerden kaldırılmalıdır. İdari ve İlk Derece Mahkemelerine herkes aynı kapıdan girmeli, HES kodu okutmalıdır. Bütün iş kolumuzda çalışanlar, özellikle Adalet Bakanlığında aşı başladı, avukatlar aşı olamıyor, kesinlikle avukatlar aşı olmalıdır. Samsun İdari ve İlk Derecedeki asansörler herkese hizmet vermelidir. Samsun İcrasındaki fiziki koşullar iyileştirilmeli, evlere ve işyerlerine zorunlu hacizler durdurulmalıdır. Cumhurbaşkanlığı Genelgesine rağmen idarecilerin 10 yaş altında çocuğu olan çalışanlara, 60 yaş üstü, engelli ve kronik rahatsızlığı olanlara izin verilmediği, kendilerine yasal dayanağı olmadan pilot başmüdürü ilan edenler, siyasilere dayanarak icra çalışanlarına mobbing uygulamamalıdır. Avukatlar tarafından kullanılan robot yazılım mahkemelerde ve özellikle icralarda her gün iş yoğunluğu yaratmaktadır, yargı emekçileri ve avukatlar karşı karşıya gelmektedir. Bunun önüne geçilmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz