BES Hem Halka Hem Ülkeye Kazandıracak

0

Çarşamba’da kurulan Biyokütle Enerji Santrali’nin sahibi Oltan Köleoğlu Enerji’nin Yatırım Koordinatörü Anıl Badem, bitkisel atıkların enerjiye dönüşmesiyle çevre halkının gelir elde edeceğini, ülkenin de enerjide dışa bağımlılığını azaltacağını savundu.
Ankara’da düzenlenen 12. Uluslararası Enerji Kongresi’nde konuşan Oltan Köleoğlu Enerji (OKE) Yatırım Koordinatörü Anıl Badem, hızla artış gösteren nüfus ve sanayileşmenin enerji ihtiyacını da beraberinde getirdiğine dikkat çekerek, enerjinin çevresel kirliliğe yol açmadan üretilmesi gerektiği ve gereken kaynakların başında da biyokütlenin geldiğini söyledi.
BİYOKÜTLE ÇEVRECİ BİR ENERJİDİR
Biyokütlenin ‘çevreci bir enerji’ olduğunu ifade eden Koordinatör Badem, şunları söyledi: “Biyokütle enerjisi fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltması, yeni iş imkanları sağlayarak kırsal kesimlerdeki sosyal ve ekonomik koşulları canlandırması yönü ile çevre dostu, yenilenebilir, sürdürülebilir, verimli ve güvenilir bir enerji kaynağı olarak kabul edilmektedir. Biz de bu nedenle Oltan Köleoğlu Enerji olarak biyokütleye büyük önem vermekteyiz. Daha verimli ve daha çevreci projeler üretmeye devam edeceğiz.”
20 BİN ÇİFTÇİYE 100 MİLYON LİRA GELİR
Biyokütle Enerji Santrali sayesinde ülkenin enerji ihtiyacının giderilmesine katkı sağlamasının yanında, atıkların hem çevre temizliğine katkı sağlayacağını, hem de üreticinin bu atıklar üzerinden hatırı sayılır bir gelir elde edeceğini kaydeden Anıl Badem; “Mısır, fındık, ayçiçek, çeltik sapı, kavak kökleri gibi birçok ürünün atıkları biyokütle enerji santralinde temiz elektrik enerjisine dönüştürülecektir. Tarlada anız yakımı ile verilen doğaya verilen zararın da önüne geçilecektir” diye konuştu.
OKE Yatırım Koordinatörü Anıl Badem, Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde kurulumuna başlanan biyokütle enerji santrali sayesinde bitkisel atıkların değerlendirilmesi ile yaklaşık 20 bin çiftçiye her yıl 100 milyon lira civarında gelir desteği sağlanacağını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz