Berna Laçin: Gerekirse Heykelin Önünde Oynarım

0

Ünlü tiyatro oyuncusu Berna Laçin’in 9 Mart’ta Samsun’da oynayacağı ‘Hayal Satıcısı’ oyunu ile ilgili kamuoyunda oluşan yoğun tepkiler sonrası Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum Sanat Merkezi’nin tahsisini iptal etmişti.

DOĞA KOLEJİ DE İPTAL ETTİ
Doğa Koleji’nde sahneleneceği öğrenilen oyuna Doğa Koleji de olumsuz cevap verdi. Oyuncu Berna Laçin de sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Laçin, oyunun bütün biletlerinin satıldığını belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Nazım Hikmet ve Sebahattin Ali’yi hapislerde çürütenlerin dönemin jakobenleri olduğunu belirten açıklamasını paylaştı. Laçin, “Belki yanlış anlama olmuştur. Salonları geri çekmemişsinizdir belki nedersiniz?” dedi.

Berna Laçin; “Samsun’da yerel medya haber yaptı. Belediye verdiği sahneyi geri çekti. Biz oyunu Doğa Koleji’nde sahnelemeye karar verdik ve her şey ayarlandı. Doğa Koleji de korktu ve geri adım atarak sahneyi bize vermekten vazgeçti” diye konuştu.

HEYKELİN ÖNÜNDE OYNARIM
Tiyatro oyuncusu Laçin, şöyle konuştu; “Tüm biletler satıldı. Buradan sesleniyorum. Ben o oyunu Samsun’da oynayacağım. Sanat illaki sahnede olacak diye bir kural yok. Meydanlar, parklar var. Hiç olmadı evde oynarım ama yine oynarım. Tüm seyircilerle Samsun’da aynı tarihte buluşacağız. Ben Samsun’da oynayacağım efendim ama Atatük Heykeli önünde bilemem yine de oynayacağım bilginize. Sevgi ve kızkardeşlikle. Detaylı açıklama yapacağım bilhare.”

ATATÜRK’ÜN ŞEHRİNDE OYUNU SANSÜRLÜYORLAR
Bu oyunu 33. sanat yılı için yaptığının altını çizen Laçin, “Oyun çok yeni ama çok dikkat çekti. Başarı sağladı. Ülkemizde bu kadar çok kadın cinayetleri olurken, güldürüyoruz ama ciddi mesajlar veriyoruz. Benim oyunum kadın sorunu üzerine bir nevi sosyal sorumluluk projesi. Bir Cumhuriyet kadının sahnelediği kadına şiddet ile ilgili oyunu sansürlüyorlar. Üstelik bunu Atatürk’ün ayak bastığı ve tüm kadınlara haklarını verdiği bir şehir de Samsun’da yapıyorlar. Tiyatro özgürdür. İptal etmiyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz