Ben Emlakçıyım Dönemi Bitti

0

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, lise mezunu olmayanların ’emlakçılık’ yapamayacağını söyledi. Oral, “Her kafasına esen bu işi yapamayacak. Yaparsa da çok büyük cezası var” dedi.

Ev, arsa ve işyeri alım satımında Ticaret Bakanlığı’nın hazırladığı yönetmelik yürürlüğe girdi ve emlakçılıkta yeni dönem başladı. Yönetmelik kapsamında emlak aracılık faaliyetleri sadece ‘yetki belgesi’ alan işletmeler tarafından yapılabilecek. Belge dışında ayrıca eğitim ve staj şartları aranacak. Lise mezunu olmayan emlakçılık yapamayacak.

İPİNİ KOPARAN BU İŞİ YAPIYORDU
Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, 14 Ekim 2020 tarihinde yönetmeliğin yürürlüğe girdiğini ve yeni dönem başladığını söyledi.

SATEM Başkanı Oral, şöyle konuştu; “2018 yılına kadar kafasına esen emlakçılık yapıyordu. Ne bir belgesi ne de bilgi becerisi vardı. İsteyen istediği gibi bu işi yapabiliyordu. Ancak hükümet artık buna dur dedi. Yeni çıkan yönetmelikle birlikte bu tür kişilerin önü kesildi. 14 Ekim 2020 tarihinde yönetmeliğin yürürlüğe girmesiyle birlikte bu kişilerin emlakçılık yapmalarının önü kesildi. Yönetmeliğe göre artık ilkokul mezunu olanlar emlakçı dükkanı açamayacak ve bu işi yapamayacak. Yaparsa da çok büyük cezası var. Bununla da bitmiyor. Lise mezunu olsa bile en az 1 yıl bir emlakçı yanında tam sigortalı olarak çalışması şartı aranacak. Üniversite mezunları için bu süre 6 ay. Yani deneyimli olması bu işi bilmesi istenecek. Emlakçılık ipini koparanların bu işi yaptığı bir meslek değil ve olmayacakta. Her kafasına esen bu işi yapamayacak. İşini düzgün yapan ve deneyimli insanlar artık emlakçı olabilecek.” Kaynak: SamsunHaberAjansı.net

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz