Bedri Yaşar: Vahşi Sulamaya Düzenleme Şart

0

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye’deki baraj ve göllerde su seviyelerinin iyice düştüğüne dikkat çekerek, “Tarımsal sulama tehdit altında. Vahşi sulama, park ve bahçe sulamalarına düzen getirilmeli” dedi.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de verdiği Meclis Araştırma Önergesi’nde yaşanan kuraklık nedeniyle bazı barajlarımızda suyun yüzde 23’ler seviyesine kadar indiğini belirtti.

Milletvekili Yaşar, tarımsal sulama yönteminin çok büyük önem taşıdığını, vahşi sulama ve salma sulamadan vazgeçilerek, park ve bahçe sulamalarına bir düzen getirilmesinin altını çizdi.

TARIMSAL SULAMA TEHDİT ALTINDA
İYİ Partili Bedri Yaşar şöyle konuştu; “Ülkemiz son yılların en susuz ve kurak dönemlerinden birisini yaşamaya başlamıştır. Türkiye’de son 50 yılda toplam 36 göl kurumuştur. Uzmanlar, yeterince yağış olmaması durumunda, 2021 yılının 2020 yılından daha kurak geçeceğini belirtmektedir. Yeryüzündeki içilebilir tatlı su miktarı, dünyanın toplam su miktarının yüzde 1’inden bile az durumdadır. Su kaynakları korunamamış ve yeterince tasarruf sağlanamamıştır. Ülkemizde yaşanan susuzluk ve kuraklık hem içme suyu hem de tarımsal sulama açısında büyük bir tehdit haline gelmiştir. Ülkemizde suyun yüzde 10’luk bölümü içme ve kullanma suyu olarak kullanılırken, yüzde 18’lik bölümü sanayide kullanılmaktadır. Ülkemizde suyun önemli bir bölümü tarımsal sulamada kullanılmaktadır. Tarımsal sulamada kullanılan su miktarı yüzde 70’ler civarındadır. Vahşi sulama ve salma sulamadan vazgeçilmeli, park ve bahçe sulamalarına bir düzen getirilmelidir. Tarımda yağmurlama sulamadan yüzde 35’lik, damlama sulamadan ise yüzde 65’lik su tasarrufu sağlanmaktadır. Özellikle şehir merkezlerinde boşa giden yağmur sularına yönelik çalışma başlatılmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz