Bedri Yaşar: Üretilen Kenevir Sanayide İşlenmeli

0

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar, kenevir üretimine verilen desteklerin yetersiz kaldığına vurgu yaparak, üretilen kenevirin sanayide işlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, TBMM’de verdiği Araştırma Önergesi’nde, Samsun’da ilk kez geleneksel yöntemlerin dışında uygulanan kenevir üretimi ile yerli tohumlardan 10 ton kenevir tohumu üretip, bir sonraki yıl 100 ton tohum elde edilmesinin amaçlandığına değinerek, “Vezirköprü’de 2018’de izinli kenevir yetiştiriciliğinde 29 üretici 113 dekarlık alanda ekim yapmıştır. 54 dekarda lif ve 59 dekarda da tohum için hasat gerçekleştirmiştir. Hasat sonucunda elde edilen lif miktarı 8-9 ton, tohum miktarı 1 ton civarında olmuştur” dedi.

Milletvekili Yaşar, ayrıca kenevirin otomotiv sektörü başta olmak üzere binlerce sınaî sektöründe de kullanıldığının altını çizerek önergesinde şu sözlere yer verdi:

DESTEKLER YETERSİZ KALMIŞTI
“Sanayi keneviri, kâğıt, oksijen, ip, urgan, biyopolimer maddeler, enerji, ilaç, kozmetik, eczacılık, gıda ve petrokimyanın kullanıldığı her alanda kullanılmaktadır. Türkiye’de lif amaçlı kenevirin; organik tarım kapsamında yapılması durumunda organik tekstil ürünleri pazarında önemli bir dış pazar oluşacaktır. Kenevir üretimine verilen destekler yetersiz kalmıştır. Kenevir üretimi için yapılan destekler artırılmalıdır. Kenevirin sanayide işlenme konusunda da önemli sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlara mutlaka çözüm bulunmalıdır. Ayrıca hükümetin kenevir alımı yaprak, üreticiyi piyasada yalnız bırakmamalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz