Bedri Yaşar: Fındık ‘4 Dolar’ olmalı

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, bu sezonki fındık fiyatının hasat başlamadan açıklanması gerektiğini belirterek, “En az 3 buçuk 4 dolar olmalı. Üreticiyi tüccarın merhametine terk etmeyin” uyarısı yaptı.

İYİ Parti Samsun Milletvekili ve KİT Komisyonu Üyesi Bedri Yaşar, Karadeniz Bölgesi’nde milyonlarca insanın temel geçim kaynağı olan fındık fiyatının üreticiyi mağdur etmeyecek bir tarihte açıklanması gerektiğini Meclis gündemine taşıdı.

TÜCCARA TESLİM ETMEYİN
Fındık hasadında iş gücü maliyetlerinin yüksek olmasının üreticiyi dar boğaza soktuğunu belirten Bedri Yaşar, şöyle konuştu; “Üreticimiz sadece ürününün değerinde alınmasını bekliyor. TMO’nun fiyat açıklaması serbest piyasa şartlarının oluşmasını sağlayacaktır. Yoksa şimdiden duyuyoruz, fındık üzerinden haksız kazanç elde etmek isteyen bazı çevreler harekete geçmiş. Bu yıl diğer yıllara oranla yüzde 20 oranında rekolte düşüşü bekleniyor. Dolayısıyla fiyat yükselecek. Art niyetli hesaplar yapanlar da bu duruma paralel olarak artacaktır. Son günlerde serbest piyasada fındık fiyatları anlamsız şekilde düşüşte. Çiftçinin ürününün zarar etmemesi için fındık fiyatları hasattan önce belirlenmeli ve en az 3 buçuk 4 dolar olmalı. Üreticiyi tüccarın merhametine terk etmeyin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz