Bedri Yaşar: Fabrikayı Bu Yıl Açalım

0

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) Toplantısı’nda Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş Genel Müdürü Mücahit Alkan’a, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın Samsunlu üreticiler için önemine değinerek, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın biran önce hizmete girmesini istedi.

Milletvekili Bedri Yaşar, Çarşamba Şeker Fabrikası’nın geçen yıl üretime geçemediğini belirterek, “Geçen yıl üretime başlamayı ümit ettik ama maalesef üretime geçemedik. Bu nedenle özellikle Çarşamba bölgesindeki ürünleri de bir başka yere naklettik. Pancarın başka yere nakledilmesi tabii, hepsi bir maliyet oluşturmaktadır. Buradaki son durum nedir? Tahmin ediyorum artık bu sene Çarşamba Şeker Fabrikası’nı hep beraber açma şansımız olur. Çünkü Çarşamba Şeker Fabrikası en genç fabrikalarımızdan biri, belki de en yeni teknolojiye sahip olan fabrikalardan birisi durumundadır” dedi.

Sorular yönelten İYİ Parti Milletvekili Yaşar, “Kota artırımı konusunda talepler var. Bunlarla ilgili bir müdahaleniz olabiliyor mu? Fire oranlarının özellikle düşük tutulduğu söylenmektedir. Şeker pancarının gerçekten Türkiye ekonomisine çok ciddi katkıları var. Aynı zamanda da şeker hepimizin bildiği gibi stratejik bir ürün konumundadır. Dolayısıyla, her yönüyle, geliştirilmesi, üretilmesi, pazarlanması konusu büyük önem taşımaktadır. Kurum bünyesinde ortalama 1.300 civarında mevsimlik işçi statüsünde çalıştırılan personel bulunmaktadır. Bunlar aslında mevsimlik gibi görünüyor ama çoğu kapasiteli insanlar, yani içinde bana mühendisin olduğunu, ustaların olduğu söyleniyor. Bunların kadroya geçirilmesine yönelik bir çalışmanız var mı? Bu arkadaşların kadro talebi bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz