Bedri Yaşar: Avrupa’nın Çöplüğü Değiliz

0

İYİ Parti Milletvekili Yaşar, AB ülkeleri başta olmak üzere yurtdışından 659 bin ton plastik atık ithal edildiğine dikkat çekti ve ekledi: “Türkiye bu çöpü taşıyamaz.”

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, deniz salyası (müsilaj) sorununu TBMM’de gündeme getirdi. Milletvekili Yaşar, yurt dışından yapılan plastik atık ithalatının ülkemize, çevreye, insan ve hayvan sağlığına önemli zararlar verdiğine işaret etti.

Bedri Yaşar, “Dünyada plastik üretimi 8 milyar tona yükselmiştir. Sadece çevresel kirlilik değil, denizler de kirleniyor. Son yıllarda yakalanan balık ve balinaların karnından plastikler çıkmaya başlamıştır” dedi.

İTHALAT 173 KAT ARTMIŞ
İYİ Partili Yaşar, şöyle konuştu; “Avrupa ülkelerinden Türkiye’nin almış olduğu plastik atıkların miktarı 2004 yılına oranla tam 173 kat artmıştır. 2020 yılında Avrupa Birliği ülkeleri ve İngiltere’den 659 bin ton plastik atık ithal edilmiştir. Türkiye, Avrupa plastik atık ihracatının yaklaşık yüzde 28’lik bölümünü karşılamıştır. Türkiye, Avrupa’dan en fazla plastik atık alan ülke konumundadır. Türkiye kesinlikle Avrupa’nın çöplüğü olmamalıdır. 659 bin ton çılgın bir rakam, Türkiye bu çöpü taşıyamaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz