Başkan Yıldırım, Kurtuluş Reçetesi Olarak ‘Panzerleri’ İşaret Etti

0

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Hafta gazetesine verdiği röportajda Türk futbol endüstrisini büyütmek için İngiltere ve Almanya modellerini örnek alınabileceğini ifade ederek, “Almanlar 90’larda bu işi yaptı. Alman futbolu iflas etme noktasına gelmişti ve federasyon el koydu. Bu ülkeler model alınabilir” dedi.

Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, Dünya gazetesinin haftalık olarak dijital ortamda yayınladığı Hafta gazetesinin spor sayfasına röportaj verdi. Ceyhun Kuburlu’ya konuşan Başkan Yıldırım, Samsunspor’un yanı sıra Türk futbolu hakkında da önemli mesajlar bıraktı.

Futbol endüstrisine bakış açısını anlatan Samsunspor Başkanı Yıldırım, “Samsunspor’a 150 milyon TL yatırım yaptım, hala da kulübün borcu var. Türkiye’de futbol kulüplüğü başkanlığı bu kadar kolay olmamalı. Kimse cebinden para harcamıyor. Bu ülkede bu şartlarla futbol kalkınmaz. İşadamları gelecek ve yatırım yapacak planlama yapacak. Bizim başarımızın arkasında büyük bir çalışma var ve planlama var. Samsunspor’u alıp da hava atmaya gelmedim!”

“HEP BİRLİKTE BAŞARABİLİRİZ”
TFF’nin kulüpleri bu bataklıktan çıkarması lazım. Bizim gibi iş insaanları futbola girmekten korkuyorlar. Bu kadar borç olmaması gerekiyor. Taşıma suyla değirmen dönmez. Her sene yurtdışında milyonlarca Euro harcarsanız günün sonunda bir şey olmamış gibi gidiyorsunuz. Sizden sonra gelen ‘bu borcu nasıl ödeyeceğim’ diyor. Bugün Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi ya da Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yerinde olmak istemezdim. Bu borcu onlar yapmadı. Ödemeleri de imkansız. Artık Türk futbol endüstrisi bir çıkmazın içerisinde. Bunu hep birlikte aşmalıyız. Bu imkansız değil.” dedi.

ALMANLAR 90’LARDA YAPTI
Türk futbol endüstrisini büyütmek için İngiltere ve Almanya modellerini örnek alınabileceğini anlatan Yüksel Yıldırım, şöyle devam etti: “Amerika’yı yeniden keşfetmek gerekmiyor. Önümüzde model ve örnek ülkeler bulunuyor. İngiltere mesela, bugün Premier Lig’e çıkmaya hak kazanan bir takımın ekonomik gücü yetersiz ise bu takım bu ligde mücadele edemiyor. Almanlar 90’larda bu işi yaptı. Alman futbolu iflas etme noktasına gelmişti ve federasyon el koydu. Planlamalar yapıldı ve takımlar ekonomik olarak düzlüğe çıkarıldı. Alman Milli Takımı da yıllarca Avrupa şampiyonası ve Dünya Kupası’nda üst seviyelere oynadı. Kupalar kazandı. Yine Alman takımları Avrupa kupalarında başarılar elde etti. Bu ülkeler model alınabilir.

“KENDİ AYAKLARIMIZDA DURACAĞIZ”
Bizim amacımız da Samsunspor’u bir gün Borussia Dortmund gibi bir takım yapmak. Yani kendi ayakları üzerinde duran ve akademisinden yetiştirdiği oyuncuları Avrupa futboluna sunan ve sürekli başarılar elde eden bir kulüp haline getirmek istiyoruz. Atatürk armalı formamız Avrupa’yı sallayacak.”

ÖZDEMİR’DEN RAHATLATAN TELEFON
Pandemi sonrasında futbolda yaşanan ve çok tartışılan açıklamalar yapan Yüksel Yıldırım, bu konuyu şöyle değerlendirdi: “Açık ara rekor kırarak şampiyonluğa gidiyorduk. Birileri ligler iptal edilsin diye tutturdu. Ben de çıkıp dedim ki; “Milyonlarca lira para yatırdım. Açık ara liderim ve bir iki maç içerisinde şampiyonluğu ilan edeceğiz. Bu yatırımlar ve emekler boşa gitmemeli.” Bu açıklamaların ardından Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir aradı. “Yüksel Bey sizin gibi iş insanlarına ihtiyacımız var. Futbolu kalkındıracak olan sizlersiniz. Ligler ya tescil edilir ya da oynanır. Siz içinizi ferah tutun” dedi. Bu açıklama beni rahatlatmıştı.”

TRANSFERDE TİTİZ ÇALIŞMA…
Türkiye’nin en başarı teknik direktörlerinden birini takımın başına getirdiklerini söyleyen Yüksel Yıldırım, “Ertuğrul Sağlam bir projeye inandı. Yüksel Yıldırım’ın hayallerine inandı ve 5 yıllık sözleşmeye imza attı. Ben odamda oturup iki tane menajer çağırıp transfer yapmıyorum. Önce ekipler çalışıyor sonra Ertuğul Sağlam’ın onayı alınıyor. Daha sonra yönetime geliyor ve transfer görüşmeleri başlıyor. Hem futbol bilgisi hem de finansal mühendislikler uygulanarak transfer yapılıyor. Her gün 3-5 saat internetten toplantılar yapıyoruz.Gecemizi gündüzümüze katıp çalışıyoruz. Emeklerimizin de karşılığını alıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yıldırım, “Bursaspor bu ülkede birçok değişime neden oldu. Bir defa İstanbul takımlarının şampiyonluk algısını yıktı. Çok da başarılı yönetiliyordu. Ancak sürdürülebilir bir modele geçemediler. Biz önce hayatta kalmayı başardık. Şimdi temelleri sağlamlaştırıyoruz. Artık Yüksel Yıldırım olmasa bile bu kulüp hep ayakta kalacak. İşte bu modeli kurgulayabilirsek Türk futbolu için bir dönüşüm hamlesini de gerçekleştirmiş oluruz. Avrupa futbolu küllerinden doğmuş takımların hikayeleri ile dolu” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz