Başkan Mustafa Demir’in Anıt Projesi Kopya Çıktı

0

Yeni açılan Samsun Millet Bahçesi’ne yapılacağı sözü verilen Samsunspor Anıtı’ndan henüz eser olmayınca, Kırmızı-Beyazlı camia Başkan Demir’e tepki göstermişti. Demir, dün Samsunspor Anıtı’nın yapılacağını açıkladı ve projeyi paylaştı.

Şubat ayında OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tasarlandığı söylenen proje, Canik Belediyesi’nin yayınladığı görselle aynı çıktı. Başkan Demir, 2017 yılında birinci seçilen projeyi, dün yeni projeymiş gibi bir kez daha tanıttı.

Eski 19 Mayıs Stadyumu’nun yerine yapılan Millet Bahçesi’ne Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsunspor Anıtı yapılacağı sözü vermişti. Samsun’un Canik ilçesinde bulunan alana yapılan “Samsun Millet Bahçesi” 5 Haziran tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telekonferans sistemiyle katıldığı törenle açıldı ama 250 dönümlük alanda Samsunspor Anıt’ından eser yoktu.

YILDIRIM: SÖZLER TUTULMUYORSA AYIP!
Gazetemizin gündeme getirdiği haber üzerine Samsunspor Başkanı Yüksel Yıldırım, “Bu haberden de anlaşıldığı gibi verilen sözler yine tutulmuyorsa çok ayıp! Demek ki bu işi de cesur yürek başkan önderliğinde Samsunspor Kulubü Derneği yapacak! Biz tarihimize değer veren bir yönetim anlayışı içinde olup bu 20 Ocak Anıtı’nı 19 Mayıs Stadı’nın önüne yapacağız!” açıklamasında bulunmuş, ardından Kırmızı-Beyazlı taraftarlarda Millet Bahçesi’nin açılışında anıt hakkında bir kelime dahi etmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e tepki göstermişti.

OMÜ CANİK’İN PROJESİNİ Mİ TASARLIYOR?
Başkan Demir dün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Proje 3-4 ay sonra tamamlanacak. Millet Bahçesi’nde Samsunspor Anıtı’nın yeri ayrıldı” dedi. Demir, 4 Şubat tarihinde anıtın Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından tasarlandığını söylemişti fakat dün basın mensuplarıyla paylaştığı proje, 2017 yılında Canik Belediyesi’nin paylaştığı projeyle aynı çıktı.

4 ANITTAN BİRİNCİ GELMİŞTİ
Demir’in telefonundan paylaştığı görsel, Canik Belediyesi’nin 2 Ocak 2017 tarihli meclis toplantısında aldığı karar ile anıt için hazırladığı ve kamuoyundan gelen onlarca proje arasından halkın beğenisine sunduğu 4 anıttan birinci seçilen projenin kopyası çıktı. Başkan Demir, 2017 yılında birinci seçilen projeyi dün yeni projeymiş gibi bir kez daha paylaştı.

Öte yandan Başkan Demir, Millet Bahçesi’ne yapılacak olan anıtın yerinin hazır olduğunu söyledi fakat basın mensuplarıyla paylaşmadı.

MART 2017
Canik Belediyesi’nin onlarca proje arasından halkın beğenisine sunduğu 4 tane 20 Ocak Anıtı projesi yoğun ilgi görmüştü. 2017 yılında yapılan oylamada, Başkan Demir’in dün paylaştığı anıtın görseli birinci seçilmişti.

HAZIRLIKSIZ YAKALANDI
Samsunspor Anıtı’nın henüz yapılmaması, günlerdir kamuoyunu meşgul ediyordu ama Başkan Demir konudan haberdar değil gibiydi, hazırlıksız yakalandı. Basın mensupları Başkan Demir’e Samsunspor Anıtı’nı sorunca, “kopya projeyi” bir cep telefonunun ekranından tanıttı. Millet Bahçesi’nde anıtın yapılacağı yer ise henüz kimseyle paylaşılmadı.

CANİK’İN VİDEOSUNU PAYLAŞTI PROJE OMÜ’NÜN DEDİ
Başkan Mustafa Demir, projenin videosunu sosyal medya hesabından paylaştı. Video, Canik Belediyesi’nin elim kazanın gerçekleştiği yer Havza’ya 2017 yılında yapmak istediği projenin videosuydu. Demir açıklama olarak, “14 Ocak 2020 tarihinde alınan meclis kararımız ile 20 Ocak 1989’daki trafik kazasında hayatını kaybeden Samsunsporlu futbol şehitlerimizin hatıralarını Ondokuz Mayıs Üniversitesi tarafından projelendirilen anıt ile Millet Bahçemizde yaşatacağız” diyerek, daha önce hazır olan projenin OMÜ tarafından tasarlandığını iddia ederek herkesi şaşırttı.

BAŞKAN YILDIRIM TWEET ATTI
Başkan Yıldırım, Samsunspor Anıtı’nın yapılmadığını gündeme getiren gazetemizin görselini paylaşarak, sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Yıldırım, “Verilen sözler yine tutulmuyorsa çok ayıp!” dedi. Bu paylaşımının altına Kırmızı-Beyazlı taraftarlar Yıldırım’a destek, Demir’e ise büyük tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz