Başkan Mustafa Demir 150 Milyonluk Kredi Yetkisi İstedi

0

Yaklaşık 1,6 milyar TL borcu olduğu bilinen Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu 150 milyon TL’lik kredi için Başkan Mustafa Demir, ‘yetki istedi.’

Türkiye genelinde İller Bankası’na en borçlu belediyeler arasında yer alan Samsun Büyükşehir Belediyesi, kredi için yine İller Bankası’nın kapısını çalmaya hazırlanıyor. Yaklaşık 1,6 milyar TL borcu olduğu bilinen Büyükşehir’in, kasasında para kalmayınca çareyi yine İller Bankası’nda buldu.

Meclis Toplantısı’nda 6. gündem maddesi olan “Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin cari hizmet giderlerinde kullanmak üzere İller Bankası A.Ş.’den 150 Milyon TL nakit kredi kullanılmasına ilişkin her türlü işlemi yapmaya Başkan Mustafa Demir’in yetkili kılınması” teklifi, komisyona havale edildi.

Başkan Mustafa Demir, kentsel dönüşüm ve yeni sanayi siteleri hakkında bilgiler verdi. Demir, “Toybelen’de de kentsel dönüşümde de yeni alanlarla ilgili tüm mülkiyet sahipleri ve kiracılar, hak sahibi olacak. Mağduriyete sebep verilmeyecek” dedi.

KAFELERE RUHSAT UYARISI
Kaçak ve ruhsatsız yapılarla ilgili çalışmaların hızlanacağını ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Kaçak, ruhsata aykırı yapı noktasında çok ciddi bir aksiyon almamız lazım. Bize ulaşanlar hakkında gerekli yazıları yazıyoruz. Encümen kararı ile de yıkıma gideceğiz. Şöyle bir karar aldık; bunu başka türlü disipline edemeyiz. Buraların yıkılmaması durumunda mecburen ilçe belediyelerindeki arkadaşlarla ilgili suç duyurusunda bulunma gereği hasıl olacak. Buna meydan vermemek için başkanlarımızın uygun gördüğü bir zamanda bir araya gelelim. Tespit edilen noktaları vatandaşlar artık bilsin ki; ruhsat almadan ve yasal olmadan hiçbir şey yapamayacaklarını bilsinler. Yönetmeliğimizde de olabilecek olan, vatandaşları zorlamamak için yani yapabileceğimiz olan yasal bir hak varsa onu da verelim, orada onu keselim ki yönetmeliğimizi de tam uygulayalım diye prensibimiz var. Onu da 2020 yılında faaliyete geçirelim. Özellikle kafe ve restoranlarda bunlara meydan vermeyeceğiz” diye konuştu.

10 CM BİLE YAPAMAYACAK
Kimsenin ruhsatsız yapı yapmaya tenezzül etmemesi gerektiğinin altını çizen Mustafa Demir, “Kaçak yapılarla ilgili çalışmalarımız hızlanacak. İlçe belediyeleri dublekslerle alakalı olarak harç miktarını arttırabilir. Vatandaşın, tanımlanan şartların haricinde 10 cm bile ekstra bir şey yapamayacaklarını bilmesi lazım. Böyle olursa hem hepimizin işi çok kolaylaşır hem de şehrin de kentsel gelişimine çok ciddi bir şekilde hizmet etmiş olacağız. Yani kimse artık ruhsata uygun olmayan yeri yapmaya tenezzül etmemeli. Bu, her yönüyle problem. Belediyeye problem, kendine kalıyor problem, alıcıya, satıcıya problem, kat karşılığı iş yapıyorlar kendi aralarında mahkeme konusu oluyor. Onun için yeni bir düzen getirmemiz gerekiyor. Bu kararı da meclisimizde alırız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz