Başkan Demir’e Yağlı Maaşlı Danışmanlar Kim?

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin ‘yüksek maaşlı danışmanları’ mecliste gündem oldu. Sözde danışmanlar, ‘genel sekretere yakın maaş’ alacaklar. Yağlı ücretli danışmanları herkes merak ediyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’in, dışarıdan çalışıp, belediyeden yüksek tutarda maaş aldığı iddia edilen basın danışmanı Melike Aktel gündemdeki yerini korurken, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gelen ‘5 yeni başkan danışmanı’ teklifi, kıyak ücretli yeni danışmanların da yolda olduğunu ortaya koydu.

Büyükşehir Genel Sekreterliği’nin meclise getirdiği teklifte, ‘5216 sayılı Büyükşehir Belediye Kanununun 20’inci maddesinde nüfusu iki milyonun altında olan büyükşehir belediyelerinde beşi geçmemek üzere başkan danışmanı görevlendirilebileceği ve danışmanlara büyükşehir belediyesi genel sekreterine ödenen brüt aylık miktarının yüzde 75′ ini aşmamak üzere belediye meclisince belirlenecek miktarda brüt ücret ödeneceği belirtilmiştir’ denildi.

KIYAK ÜCRETLE ‘DANIŞMAN’
Reklam ve tanıtım şirketi olan Melike Aktel’in, dışarıdan çalışıp, belediyeden maaş aldığı iddiaları ile çalkalanan Büyükşehir Belediyesi, ‘Nereden ve ne kadar maaş alındığıyla ilgili soruları yanıtsız bırakırken’, yeni alınacak ‘Başkan Danışmanları’ arasında Aktel’in de olabileceği öne sürülüyor. Teklifteki bir ayrıntı ise ‘Başkan Demir’in başkanlık döneminde ‘kıyak ücretle’ 5 kişiye danışmanlık verileceğini de ortaya koydu. Çünkü teklifte alınacak başkan danışmanlarının istihdam ve sözleşme süreleri belediye başkanının görev süresini aşmamak kaydıyla teklif edildi.

UYGUN GÖRÜŞLE ARZ EDERİM
Başkan Danışmanlarına ödenecek brüt ücretinin tespiti için teklifin Büyükşehir Meclisi’ne havale edilmesini isteyen Daire Başkanlığı teklifini Genel Sekreter İlhan Bayram, ‘uygun görüşle arz ederim’ diyerek, Başkan Mustafa Demir’e, o da meclise havale etti. Zekeriya FIRAT / Hedef Halk Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz