Başkan Demir, Topu Sağlık Müdürlüğü’ne Attı

0

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, SASKİ’nin ‘kirli ve içmeye uygun olmadığı’ iddia edilen Sağlık Müdürlüğü’nde yaptırılan su analizlerini dikkate almadı ve ilginç bir açıklama yaptı.

Demir, “İçme suyu her dakika kontrol ediliyor. Halkın sağlığını tehdit eden bir durum varsa SASKİ ve İl Sağlık Müdürlüğü hattı kapatır. Hat açıksa su sağlığa zararlı değildir” dedi.

Samsunluların adeta kafalarını karıştıran açıklamayı Başkan Mustafa Demir, Samsun’un ilçelerinde bulunan basın kuruluşlarının temsilcileri ile Basın İlan Kurumu (BİK) Samsun Şube Müdürlüğü’nde bir araya geldiği anda yaptı. BİK Samsun Şube Müdürü Mustafa Bayraktar’ın da hazır bulunduğu toplantıda açıklamalarda bulunan Mustafa Demir, içme suyundaki ‘koku’ konusunda iddialara yanıt verdi.

SASKİ HALKA ZARAR VERECEK SUYU SALMAZ
Kısa adı SAMÇEP olan Samsun Çevre Platformu’nun, kendin dört noktasından aldığı numuneleri Samsun Valiliği İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı laboratuarında ‘ücretli olarak yaptırdığı’ analiz raporlarında ortaya çıkan ‘bulanıklık ve alüminyum oranlarındaki yükseklik ve içmeye uygun olmadığı iddialarını yanıtlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Demir, topu bu kez ‘SAMÇEP’in su numunelerini analiz ettirdiği İl Sağlık Müdürlüğü’ne attı. Demir, çökertme havuzlarının altındaki kilin temizlendiğini, bundan dolayı hafif koku oluştuğunu belirterek, “Halkın sağlığını ilgilendiren su konusu İl Sağlık Müdürlüğü tarafından da su sürekli takip ediliyor. SASKİ, halkın sağlığına zarar verecek bir suyu hatta salamaz. Sistem çalışıyorsa, o su halkın sağlığına zararlı değildir” dedi.

ALÜMİNYUM DEĞERİ YÜKSELEBİLİYOR
Demir, ‘su sağlığa zararlı değil ama bazen alüminyum oranı yükseliyor’sözlerinde oluşan çelişkisiyle kafa karıştıran açıklamasında şunları söyledi: “Kıştan bahara geçerken Çakmak Barajı’nda alüminyum değerleri yükselebiliyor. Alüminyum değerlerinin belli periyotlarla toplamına bakılır. Alüminyum değerinin belli bir değeri geçtiğinde oradaki SASKİ ile sürekli iletişim halinde olan Sağlık Müdürlüğü var. O konuyla ilgili arıtma sistemlerini düzenlerler. Halkın sağlığını tehdit eden bir durum varsa SASKİ ve İl Sağlık Müdürlüğü hattı kapatır. Hat açıksa su sağlığa zararlı değildir”.

BAŞKAN DEMİR SIKI ATATÜRKÇÜ ÇIKTI
SASKİ’nin 25 yıldır Büyükşehir logosu’nun altına SASKİ yazarak kullandığı logosundaki değişikliğe ve Atatürk’süz tasarıma Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, çok farklı bir yorum getirdi. Daha önce yaptığı açıklamalarda, “SASKİ’nin logosu yoktu, o nedenle yeni bir tasarım yaptılar” diyen Demir bu kez, yaptığı açıklamada, Atatürk’ün rögar kapaklarında olmaması için logo değişimi yaptıklarını söyleyerek, şaşırttı.

SASKİ YÖNETİMİNİ GÖREVDEN ALIRIM
Başkan Demir şunları söyledi: “SASKİ logosu diye bir logo yoktu. Bütün su idarelerin logosu belediyenin aynısıdır. SASKİ belediyenin logosunu kullanıyor. Kurum kendine bir çalışma yapıyor. Atatürk logosu SASKİ’de olabilir mi? SASKİ’nin kanalizasyon rögar kapağına ben Atatürk’ün logosunu mu basacağım? Burası Samsun, 19 Mayıs şehri. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin logosu çok hoş görünüyor. Büyükşehir logosunu SASKİ’nin logosu yaptıktan sonra rögar kapağı üzerinde millet çiğnesin onu, olur mu böyle bir şey. ‘Atatürk logodan çıkartılmıştır’ diye bir şey yoktur. SASKİ eğer Atatürk’lü logoyu rögar kapağında kullanmaya kalkarsa ben o yönetimi görevden alırım”. Zekeriya FIRAT / Hedef Halk Gazetesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz