Bakan Pakdemirli’ye Maaş İyileştirme Talebi

0

Samsun’un Terme, Ayvacık ve Alaçam Ziraat Odası Başkanları, Ankara’da Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’yi ziyaret etti. Ziyaretin konusu ziraat mühendisi ve teknikerlerin aldığı asgari ücretin de altında kalan 2 bin 520 TL’lik maaş oldu.

AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı’nın da eşlik ettiği ziyarette, tarım danışmanlarının özlük haklarının iyileştirilmesi konusunda Bakan Pakdemirli’ye rapor veren Terme Ziraat Odası Ferda Ergün, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Alaçam Ziraat Odası Hüseyin Bedir, Samsun’un tarımdaki sıkıntılarını Bakan Pakdemirli’ye anlattı.

HEYET TALEPLERİNİ İLETTİ
Heyet ayrıca Çarşamba ve Terme ovalarında çiftçilerin zirai sulama problemlerinin giderilmesi için DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından pompalama sistemiyle mevcut bulunan kılçık kanallara Yeşilırmak’tan su verilmesi, Alaçam’da da sulama kanalı bulunmayan bölgelerde sanayi saati kullanımı için sanayi hattına ihtiyaç duyulduğunu talep etti.
Yine tütün üreticilerinin de tarımsal destekleme kapsamına alınarak, Samsun’da tütün üretiminin teşvik edilmesini gerektiğinin altı çizildi.

ELEKTRİK FATURALARI HASAT SONUNA ERTELENSİN
Heyet, Tarım Bakanı Pakdemirli’ye verilen raporda; “Samsun’da mülkiyeti Orman Bakanlığı’na ait olan çiftçilerimize protokolle üretim yapmak için tahsis edilen orman arazilerinin tarımsal desteklerden faydalandırılmalarının sağlanmasını, elektrik faturalarının ödemelerinin hasat sonunda tahsil edilmesini, Ayvacık’ta bulunan Hasan Uğurlu ve Suat Uğurlu Baraj göllerine su tutulmaya başladıktan sonra bırakılan taran balığının (İsrail sazanı) Tarım ve Orman Bakanlığı’nın geliştireceği ve destekleyeceği bir proje ile atıl durumda olan baraj göllerinin üretime kazandırılmasını ve böylece yüzlerce aileye istihdam sağlanmasını talep ediyoruz” denildi.

Ziyarette Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Personel Genel Müdürü Adem Dinç de hazır bulundu.

Diğer yandan ziyaret anısına Ayvacık Ziraat Odası Tarım Danışmanı Ayşenur Gümüş’ün tasarlayıp hazırladığı Ayvacık Esmaü’l Hüsna Rölyef tablosu Ankara’da Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye hediye edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz