Bakan Pakdemirli: Aklıselim Gençlerimiz Evlerine Dönmeleri Lazım

0

AK Parti Samsun İl Gençlik Kolları 6. Olağan Kongresi’ne katılan Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, son günlerde yaşanan Boğaziçi olayları ile ilgili konuştu.

Bakan Pakdemirli, “Maalesef bugün Boğaziçi’nde bazı olaylar yaşıyoruz. Bütün öğrencileri çok seviyorum, herkes mücevher bizim için. Ancak herkesin bir yerde toplanıp bazı şeyleri protesto etme hakkı kanuna ve nizama uygun şekilde var. Ne zaman ki etrafta birileri toplanır ve terör örgütleri bu işin içerisine giriyorsa aklıselim gençlerimizin bu işten kendilerini kurtarmaları lazım. Evlerine dönmeleri lazım. Çünkü bu işler şöyle yap böyle yap demekle olmuyor” dedi.

Pakdemirli, “Bana göre Türkiye’nin en önemli seçimlerine doğru gidiyoruz. Seçime 2 buçuk sene var. Bir hükümet sistemi değişti. Bu sistemin oturması için AK Parti’nin en az 5 yıl daha görev alması lazım. Bu yüzden 2023 seçimlerine kadar çok iyi çalışmamız lazım” diye konuştu.

‘Tarım-Orman Sektör Toplantısı’ sonrası açıklamalarda bulunan Tarım Bakanı Pakdemirli, “Hamsi avcılığında kısıtlama 7 Şubat 2021 tarihi saat 01.00’den itibaren sona erecek. Ek tedbirlerle avcılık başlayacak. Av için il/ilçe tarım ve orman müdürlüklerine yazılı beyan verilecek. Bakanlık av gemisine nezaret etmesi için en az bir görevli bulunduracak. Karadeniz’e kıyısı bulunan tüm il müdürlüklerinde en fazla iki adet karaya çıkış noktası belirlenecek. Avlanan hamsiler bu noktalardan il/ilçe müdürlükleri gözetiminde karaya çıkarılacak. Gemilerde elek sistemi ve elemek için tambur olmayacak veya mühürlenecek. Balık unu ve yağı fabrikalarına sevke, işletmenin bulunduğu yerdeki il/ilçe müdürlüğü personelinin kontrolü sağladıktan sonra giriş izni verilecek. Hem kamuoyu hem de balıkçılarımız bilsin ki 9 cm’nin altında yasal olmayan hamsi avlatılmayacak” diye konuştu.

Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, “Bakanlığım boyunca illere gidip, oradaki sıkıntıları dinlemeyi tercih ettik. Söz sizde dediğimiz sözün illerde olduğu formatı oluşturduk. Her zaman dertlendik” dedi.

Pakdemirli, “Bu günlerde yine gıda fiyatları ve birçok konu konuşuluyor. Dünyada marketlerin raflarının boşaldığını gördük. Ama Türkiye’de görmedik. Niye? ‘Lütfen stoklarını arttırın’ dedik. Hatta o günlerde bize; ‘Hayrola, bir şey mi var? Bizden mi saklıyorsunuz’ dediler. Biz de, ‘Hayır vaka da yok, hiçbir şey yok ama gelecek, hiç merek etmeyin’ dedik. Bazı günler 100’de 400 yani 4 misli, bazı günler 13 misli daha fazla talep oldu. Hepsinin üstesinden geldik. Bu 4-5 defa tekrar edildi. Türkiye bu sınavı çok iyi verdi” diye konuştu.

Bu yıl 24 milyar TL tarımsal destek ödeyeceklerinin altını çizen Pakdemirli, “Müdahale alımlarını yaparken artan maliyetler yani mamuldeki ani değişikliklerde üreticiyi ezdirmeyecek bir şekilde fiyat politikası yaptık. Bunu da hasat öncesi açıklayacağız dedik. Son 3 senedir bunu yapıyoruz. Özellikle Toprak Mahsulleri Ofisimizin almış olduğu tüm ürünlerde çiftçimiz Edirne’den Kars’a, Samsun’dan Adana’ya kadar herkes memnun. Geçen yıl yüzde 22 buğdaya zam, mısıra yüzde 15, çeltikte yüze 18, fındıkta yüzde 33 zam. Yani hep enflasyonun çok çok üzerinde zamlar hedeflenerek çiftçimizi üreticimizi memnun etmek” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz