‘Bahçen varsa işsiz değilsin’

0

Fındık sektörüyle ilgili kuruluşların üreticiyi bahçeye çekmek için organize ettikleri, TRT Radyo’da her Çarşamba günü uzman konukların katılımıyla gerçekleşen ‘Bahçeye Gel’ programına destek için açıklamalarda bulunan Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, bahçelerin bir çocuktan farkı bulunmadığını, her insan gibi bahçelerinde ihtiyaçları olduğunu hatırlattı.

500 KG VERİM ALABİLİRİZ
Birlik Başkanı Şahin, “Bir çocuk nasıl besleniyor ise fındık dalları da aynısını bekler. Yetiştiği topraktan aldığı güneşe kadar kendisine yardımcı olunmasını ister. Bunlar yapılırsa da ödülünü azami ölçüde verir. Fındığın üretildiği doğuda dekarda en az 300, Orta Karadeniz ve batıda ise 400-500 kg ürün alabiliriz” dedi.

Bugünlerde fındık kurdu ve küllemeye karşı bahçelerde ilaçlı mücadele edilmesi gerektiğine dikkat çeken Şahin, “Bitkinin gıdası ortak olan yabancı otlarla birlikte dip sürgünlerinin de temizlenmesi gerekir” diye konuştu.

İŞSİZE 20 DEKAR BAHÇE YETER
Mustafa Şahin, şöyle konuştu; “Toprak bir fabrika, dolayısı ile sahibi de fabrikatördür. Fındık bahçesi de bir işletmedir. Karadeniz’de 20 dekar bahçesi olan bir işsiz kendine iş arıyor ise, ‘işten kaçıyor’ demektir. Kendini yetiştirmeyen birinin verimli ve kaliteli fındık yetiştirmesi mümkün değildir. Çünkü; yetiştirmeyi bilmeyenden yetiştirici olmaz. Yetiştirici olamamış biri de bahçeye yarar değil, zarar verir. Yani böyle biri bahçeye bırakın yararı, zarar vermese, bahçe yine ona ürün verir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz