Bafra’dan Orta Doğu’ya Organik Ürün İhracatı

0

Samsun’un Bafra İlçesi’nden Orta Doğu ülkelerine tavuk ve yumurta ihraç eden Yeşil Küre Organik, kenevir ve şeker pancarı gibi tarımsal üretimleriyle dikkat çekiyor. İş insanı Ahmet Aydın, Bafra pirincinin markalaşması gerektiğine dikkat çekti

Samsun-Bafra karayolu Karaköy mevkinde tarımsal ve hayvansal ürün faaliyetlerini sürdüren Yeşil Küre Organik, Türkiye’de organik ürün yetiştiriciliği sektöründe marka haline geldi. Yaklaşık 10 bin dekar alanda tarımsal üretim yapan Yeşil Küre Organik, çeltik, soya fasulyesi, kanola, buğday, kenevir ve mısır gibi ürünler üretiyor.

KENEVİR ÜRETİMİ YAPIYOR
Çeltikten kalanı büyükbaş hayvanlar ve tavuk yemlerinde kullanan, keneviri sözleşmeli üretim olarak yapan Yeşil Küre Organik’in bin dönüm alanda ektiği kenevir; Türkiye’de 2020 yılında ekilen toplam kenevirin yüzde 40’ına tekabül ediyor.

ŞEKER PANCARI ÜRETİYORUZ
Yeşil Küre Organik’in Yönetim Kurulu Başkanı ve 21. Dönem Samsun Milletvekili Ahmet Aydın, “Çarşamba Şeker Fabrikası’na katkımız olur diye 300 dekarda şeker pancarı üretimine başladık. TİGEM’den kiraladığımız 30 tane yumurta üretim kümesimiz var. Bunların paket ambalajlama tesislerimiz Karaköt TİGEM’de bulunuyor. Et üretimini de AYPİ Tesisleri’nin olduğu yerde 24 kümeste yapıyoruz. Yine aynı zamanda SANTAL firması da bize sözleşmeli üretim yapıyor. Altınova’da 300 baş sağmalık ineğimiz var, günlük 6 ton süt elde ediyoruz” dedi.

İHRACATIMIZ ORTA DOĞU’YA
Yurt dışına ihracat gerçekleştirdiklerini söyleyen Ahmet Aydın, “Tavuk ve yumurta üretimlerimizi Orta Doğu’daki ülkelerin birçoğuna ihracat yapıyoruz. Dubai, Katar, Bahreyn, Suudi Arabistan gibi. Tavuk üretimimizde yüzde 10, yumurtada yüzde 40 ihracatımız var” diye konuştu. Yeşil Küre Organik’in bünyesinde 210 kadrolu işçi ve mühendis olduğunu kaydeden Aydın, “Aynı zamanda 80 ila 100 arasında mevsimlik tarım işçisi çalıştırıyoruz” ifadelerini kullandı.

BAFRA PİRİNCİ MARKALAŞMALI
İş insanı Ahmet Aydın, şöyle konuştu; “Bafra Ovası Türkiye’nin en önemli ovalarından. Kış mahsulleri olarak çok değerli topraklar. Örneğin birçok ovada soğuktan ya da sıcaktan dolayı yetişmeyen ürünler burada yetişebiliyor. Eğer sanayi yani organik veya organik dışı ham maddeleri işleyecek ürünleri işleyecek fabrikalar kurulursa bunun katma değeri yükselerek gidecektir. Biz de bu konuda yatırımlar yapıyoruz. Bafra’nın çok kaliteli çok değerli pirinci var. Ama biz marka değerine ulaşamadık. Osmancık, Bafra’nın 10’da 1’i kadar çeltik üretmesine rağmen onların ki biliniyor. Bizim ki bilinmiyor. Kaymakamlık, Belediye veya Ziraat Odası’nın ‘Bafra’ isimli bir markalaşmaya yönelik çalışması varsa katkı veririz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz