Bafra, Ankara’da Enerji Turunda

0

AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı ve Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, yılda 2 Milyon TL elektrik tasarrufu sağlayacak olan Güneş Enerjisi Projesi’ni hayata geçirmek için Ankara’da yoğun çaba harcıyor.
Güneş Enerjisi Projesi, Dereler Mahallesi’nde 32 dönümlük bir arazi üzerine yapılacak. Aylık yaklaşık 125-130 bin TL elektrik tüketimi olan belediye yılda 2 milyon TL’nin üstünde tasarruf sağlarken, proje kapsamında alacağı krediyi ise 5 yıl sonra 25 yıl taksitle geri ödeyecek.

TASARRUF EN AZ 2 MİLYON TL
Belediye Başkanı Hamit Kılıç, “Belediyeler tükettikleri elektrikleri üretmek şartıyla 5 yıl ödemesiz 25 yıl taksitle İller Bankası’ndan destek kredisi alabiliyor. Bizim de aylık olarak yaklaşık 125-130 bin TL elektrik tüketimimiz var. Yılda yüzde 6 nüfus artışını dikkate alırsak, önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde 2 Milyon TL’nin üstünde yıllık elektrik tüketimimiz söz konusu. Bu proje gerçekleştiği takdirde belediyemiz yılda 2 Milyon TL tasarrufa geçecek. 5 yıldan sonra ise 25 yıl taksitle krediyi geri ödeyeceğiz. Çok ciddi bir finansman kaynağı olacak” dedi.

KAMU YARARI BİR PROJE
Proje ile ilgili Ankara’da kurum görüşlerini aldıklarını belirten Başkan Kılıç, “Projemiz, Dereler Mahallesi’nde 32 dönümlük bir arazi üzerine yapılacak. Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan ‘kamu yararı’ görüşü aldık. Proje şu an Milli Emlak’tan devir aşamasında ve devrini aldıktan sonra ihale süreci başlayacak. DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın ile yapılan görüşmede ise Kızılırmak’taki alanın ıslahı ve temizlenmesi gerektiğini aktardık, olumlu dönüşler aldık. Neticelenmesini bekliyoruz” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz