Ayvacık’ta Gübre Fırsatçıları İşbaşında!

0

Tüm dünyayı etkisi altına alan ölümcül coronavirüs salgını nedeniyle ülkeler sınır kapılarını geçici süreliğine ‘ihracat-ithalata’ kapatırken, çok sayıda ithal ürüne de ülkemizde zam geldi. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, gübre fiyatlarına yüzde 20-25 arasında zam yapıldığını belirterek, çiftçinin gübreye ulaşamadığını kaydetti.

Başkan Avcı, “İki ay önceki gübre fiyatları ile bugünü kıyasladığımızda ilçemizde gübre fiyatlarında yüzde 20-25 artış gözlemlenmektedir. Bunun sebebini sorduğumuzda ithalatta yaşanan kısıtlama, kur fiyatlarındaki yükselmenin neden olduğunu açıklamaktadırlar. Coronavirüs salgınını fırsatçılık yaparak, çiftçiyi gübre fiyatları ile mağdur edenlere gerekli yaptırımlar ilgili bakanlıkça ivedilikle yapılmalıdır” dedi.

ÇİFTÇİ GÜBREYE ULAŞAMIYOR
“Mevsim itibarı ile gübre kullanımının arttığı bu dönemde fiyat artışı üreticilerimizin yeterince gübre kullanmamasına neden olacaktır” diyen Erdal Avcı, şöyle konuştu; “Yeterince gübre kullanılmadığı takdirde verim ve kalite kaybı yaşanacaktır. Çiftçiyi yüksek fiyatları nedeniyle etkileyen en önemli gübre, mazot ve ilaç gibi tarımsal girdilerin devlet tarafından süpvansiyon edilmesi gerekmektedir. En çok ihtiyacımız olan temel girdilerin karşılanabilmesi çiftçimiz için önem arz etmektedir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz