Ayvacık’ta 400 Dönüm Araziye Pancar Ekilecek

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde yeniden faaliyete geçecek olan Şeker Fabrikası için ilçeler bazında çiftçilere yönelik yapılan pancar ekimi toplantılarının bir yenisi de Ayvacık’ta gerçekleşti.

Ayvacık Kaymakamlığı, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü ve İlçe Ziraat Odası Başkanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği toplantıda Kaymakam Orhan Ayaz, Vali Osman Kaymak’ın başkanlığında şeker fabrikasının yeniden faaliyete geçmesi için çalışmaların verimli bir şekilde yürütüldüğünü söyledi.

TOHUM VE GÜBRE DESTEĞİ
Çarşamba Şeker Fabrikası Merkez Bölge Şefi İbrahim İvgen ise fabrikanın çalışabilmesi gerekli olan pancar ekiminin yaygınlaştırılması amacıyla ekiminden pazarlanmasına kadar geçen süreç hakkında çiftçilere bilgilendirmelerde bulundu. Üreticilere tohum ve gübre desteği yapılacağını belirten İbgen, pancar alım fiyatları ve uygulanacak destekler hakkında bilgiler verdi.

Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da, “Cumhurbaşkanımızın Çarşamba Şeker Fabrikası’nı özelleştirme kapsamından çıkartarak, devlet eliyle yeniden üretime devam etmesi için Samsunlulara yapmış olduğu bu jeste karşılık, bizim çiftçilerimizin de taşın altına elini koyarak gereğini yapacağından hiçbir şüphem yoktur” dedi.

BİR SAKSI DA OLSA PANCAR ÜRETELİM
Ayvacık’ta taban arazinin baraj suları altında kalmasına rağmen Samsun Vali Osman Kaymak’a söz verdikleri 400 dönüm pancar ekimi için en kısa zamanda sözleşmeleri çiftçilerle yapacaklarına vurgu yapan Başkan Avcı, şöyle konuştu; “Sloganımız bir saksıda dahi şeker pancarı ekme imkanı olan Samsunlu hemşehrilerimizin bu milli servetimize sahip çıkmalarını arzuluyoruz. Kendisine ait bin 700 dönüm araziye şeker pancarı ekerek, milli servetimize sahip çıkan Terme Ziraat Odası Başkanı Ferdan Ergün’e Ayvacıklı çiftçilerim adına teşekkür ediyorum.”

Ayvacık Ziraat Odası Toplantı Salonu’nda düzenlenen Şeker Pancarı Bilgilendirme Toplantısı’na İlçe Tarım ve Orman Müdürü Barış Padem, İlçe Tarım Kredi Kooperatifi Müdiresi Fatma Yirmibeşoğlu, Ziraat Mühendisi Süleyman Kaplan, Şeker-İş Sendika Başkanı Sinan Türe, Aslan Çekiç ve Kadir Ekici, mahalle muhtarları ve çiftçiler katıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz