Ayvacık’a Fındık Fabrikası Kurulabilir

0

Ayvacık Yerel Eylem Grubu Derneği Başkanı Eren Yüksel, ilçenin kalkınmasında en önemli iki faktörün ‘tarım’ ve turizm’ olduğunu söyledi.

YEG Başkanı Yüksel, “Ayvacık’ın ortalama 8 bin ton fındık üretime sahip ancak fındık fabrikası, kurutma ünitesi yok. Çiftçinin altarnatif bir ürünü de yok. Örneğin dağ kekiği, ahududu, dağ çileği, böğürtlen, safran gibi ürünler dogal olarak yetişiyor ancak küçük dokunuşlarla pazar ağı oluşturup, endüstriyel ekonomiye kazandırılması lazım” dedi.

POTANSİYELİMİZ VAR
Ayvacık’ın ‘kırsal turizm bölgesi’ ilan edildiği hatırlatan Yüksel, şöyle konuştu; “2 tane baraj gölüne sahip offroad, traiking, paraşüt sporları gibi aktivitelerin yapıldığı, arıca yayla turizminin bütün özelliklerini taşıyan bölgelerimiz var. Halihazırda mevcut bir potansiyel var. Turizmdeki eksikliklerimizi gidererek, ilçemizi daha tanınır bir cazibe merkezi haline getirebilme fırsatımız var.”

YEG Başkanı Eren Yüksel, TKDK’nın IPARD-2 programı kapsamındaki LEADER yaklaşımına sunmuş oldukları Ayvacık Yerel Kalkınma Stratejisi (YKS), Türkiye 11’ncisi olarak onaylandığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz