Aydın Akay: ‘Önemli Olan Gelişim’

0

Halk Gazetesi olarak Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin altyapı antrenörleriyle başlatılan röportajların dördüncü durağında U15 Takımı Teknik Sorumlusu Aydın Akay soruları yanıtladı.

Yılport Samsunspor U15 Takımı Teknik Sorumlusu Aydın Akay, Bölgesel Gelişim U15 Ligi 4. Grup’ta şampiyon olduktan sonra ilk kez Halk Gazetesi’ne konuştu: “Bir maratonda ipi en önde göğüslemek tabi ki sevindirici. Ama bizim için asıl önemli olan oyuncularımızın gelişimiydi”

Halk Gazetesi: Sizce Ertuğrul Sağlam’ın takım üzerindeki en önemli etkisi ne oldu?
Aydın Akay: Ertuğrul Sağlam Türk futbolunda hem futbolculuk hem antrenörlük kariyerinde duruşuyla, karakteriyle ve başarılarıyla birçok meslektaşına örnek olmuş bir isimdir. Hocamızın şehrimize ve takıma gelmesiyle güzel bir hava yakaladık. Bunun da tabi ki şehre ve takıma etkisini hepimiz somut bir şekilde görmüş olduk. İnşallah birlikte camiamızın hedeflerini sırayla gerçekleştireceğimize canı gönülden inanıyorum. Bunun yanı sıra birçok oyuncumuzun A takım antrenmanlarına ve kadrosuna katılması bizleri ve oyuncularımızı daha da motive ediyor.

Halk Gazetesi: Yılport Samsunspor Futbol Akademisi’nin şu anki yapılanması hakkında bilgi verebilir misiniz?
Aydın Akay: Samsunspor tarihi boyunca kendi öz kaynaklarıyla büyük başarılar elde etmiş bir camiadır. Bu gelenek kulübümüz var olduğu sürece devam edecektir. Yeni yapılanmayla birlikte tüm Samsun ili kulüpleri ve antrenör arkadaşlarımızın desteğiyle takımlarımıza birçok yetenekli oyuncu kazandırdık. Bu senede tesisleşme açısından önemli atılımlar yapılmaktadır. Kulübümüz biz antrenörlere ve oyuncularımıza gerekli tüm imkanları sunmaktadır. Bizde bunun karşılığını vermek adına elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.

Halk Gazetesi: Bildiğimiz üzere Covid-19 tedbirleri kapsamında Yılport Samsunspor U15 takımı oyuncularının sokağa çıkma yasağı var, siz kendilerine antrenman programı verdiniz mi? Nasıl çalışıyorlar? Kendileriyle nasıl iletişim kuruyorsunuz?
Aydın Akay: Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan bu durumdan herkes gibi bizde mustaribiz. Ancak her şeyin başı ‘sağlık’ diyoruz ve herkes gibi tüm tedbirlere uyulmasını temenni ediyoruz. Oyuncularımızın bu süreçte fiziksel ve mental olarak gelişimlerini devam ettirebilmek adına sürekli iletişim halindeyiz. Video konferans yöntemiyle haftada 2 gün temel kuvvet antrenmanları, 2 gün hit-kardiyo ve 2 günde koordinasyon, esneklik, çevikliğe yönelik fiziksel antrenmanlar yapıyoruz. Bunun yanı sıra psikolojik destek futbola özgü teorik eğitimler, beslenme, sosyal medya kullanımı gibi birçok konu üzerinde yine video konferans üzerinden eğitimler uygulamaktayız.

Halk Gazetesi: U15 takımından ilerleyen sezonlarda A takımda hangi oyuncuları görebiliriz?
Aydın Akay: U15 takımı oyuncularından gerçekten A takıma yükselme potansiyeline sahip oyuncu sayısı ümit verici. Bizler kulüp olarak onların gelişimi adına elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. 15 yaş grubu futbolun en önemli geçiş yaşı olarak bilinir. Performansını iyi gördüğümüz ya da yetersiz gördüğümüz oyuncularda değişkenlik olabiliyor. Oyuncularımız 16-17 yaşına geldiklerinde gelişimlerini takip ederek buna bağlı olarak önümüzdeki sezonlarda gösterecekleri performansa göre daha somut isimler verebiliriz. Ama camiamız içini ferah tutsun. 15 yaşında olmasına rağmen kalecimiz Ali Taha Demir’in A takım antrenmanlarına çıkmasını bunun bir göstergesi olduğunu söyleyebiliriz. Altyapımızda her yaş grubunda olduğu gibi 15 yaş grubu içerisinde de ileride A takımımızda oynayabilecek oyuncu potansiyelimiz bizleri kulübümüzün vizyonu açısından memnun edici seviyededir.

Halk Gazetesi: U15 takımı, Bölgesel Gelişim Ligi U15 Ligi 4. Grupta şampiyon oldu ve ardından ligler ertelendi. Bu durum hakkında düşünceleriniz nelerdir?
Aydın Akay: Bir maratonda ipi en önde göğüslemek tabi ki sevindirici. Ama bizim için asıl önemli olan oyuncularımızın gelişimiydi. Üzüldüğümüz nokta oyuncularımızın performans anlamında iyi bir seviyeye geldiği bu dönemde 4 tane maçımızı oynamak istiyorduk. Çocukların özgüveni açısından iyi geçeceğini düşündüğümüz bir süreçti. Sezon sonuna doğru bireysel anlamda dokunuş yapabileceğimiz antrenmanları tam anlamıyla tamamlayamadık. Ancak bu olumsuz durumu futbolcularımızın gelişimini etkilememesi için planlamamızı yaptık. Antrenmanlara tekrar başladığımızda eksiklerimizi tamamlayacağız.

Halk Gazetesi: Namağlup bir şekilde ilerlediğiniz, 104 gol atıp kalenizde sadece 12 gol gördüğünüz bu sezonun genel bir değerlendirmesini yapabilir misiniz?
Aydın Akay: Sezon başı oyuncu değişiminin çok olduğu bir gruptuk. Giden ve gelen oyuncu sayısının fazla olmasıyla yeni bir takım kurduk diyebiliriz. Bu bir handikap olarak görülse de oyuncularımızın arkadaşlığı sayesinde iyi bir adaptasyon sağladık. Tüm oyuncularımızın yeterli sürede şans bulduğu sezonda gösterilen performans bizleri memnun etti. Önümüzde ki sezonda yükselen bir performans göstermeyi bekliyoruz.

Halk Gazetesi: Bu sezon takımda performansıyla öne çıkan oyuncu ya da oyuncular kimler?
Aydın Akay: Biz antrenörler olarak bireysel performanstan çok takım performansına önem veriyoruz. Takım olarak geliştiğimiz zaman bireysel olarak da gelişmiş oluyoruz. Takımımız 15 yaş grubu olması dolayısıyla oyuncularımızın gelişimi devam etmektedir. Bizlerde bu bilinçle isim üzerinden değil de takım olma duygusu üzerinden değerlendirme yapıyoruz. Sezon başına kıyasla takım ve bireysel olarak oyuncularımızın gelişimi bizleri son derece memnun etti.

Bölgesel Gelişim U15 Ligi 4. Grup’ta mücadele eden Yılport Samsunspor U15 takımı, sezonun bitmesine 5 hafta kala en yakın takipçisi Yomraspor U15 takımının 15 puan önünde şampiyonluğunu garantiledi. Kırmızı-Beyazlılar oynadığı 22 maçta 21 galibiyet 1 beraberlik aldı ve 64 puan topladı. Rakip filelere 104 gol gönderirken kalesinde 12 gol gördü. Takımın en skorer ismi ise 28 golle Yunus Emre Yıldız oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz