‘Aya Çıkar Mıyız’ Bilemem Ama ‘Gelecek Aya Çıkamayız’

0

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanvekili Savaş Kiraz, esnafın kentte adeta kaderine terk edildiğini söyledi. Pandemi sürecinde iş yerlerini kapatan esnaflara destek olmayanları eleştiren Kiraz, “Pandemi nedeniyle her gün esnaflarımız kepenk kapatıyor. Kiralık ve satılık dükkan sayısı, açık olandan fazla. Uzaya çıkar mıyız bilemem ama, esnaf gelecek aya çıkamaz” dedi.

ESNAF DÜKKAN AÇMAYI DÜŞÜNÜYOR
SESOB Başkan Vekili Kiraz, esnafların artık bütün cezaları göze alıp işyerlerini açmayı düşündüğünü belirterek, “Esnafın düşünmeye bile tahammülü, sabrı ve zamanı kalmadı artık. Esnaf artık bütün cezaları göze alıp iş yerlerini açmayı bile düşünmeye başladı. Özellikle kahveci esnafı, spor salonları, lokantacı esnafı ve hamam işletmecileri gibi komple kapalı olan esnaflar çok zor durumda ve ciddi bir desteğe ihtiyaçları var. Yüz yılda bir gelen bir felakette esnafın hiç bir suçu yok” diye konuştu.

ESNAF BU GÜNLERİ UNUTMAZ
Türkiye’de esnafa sahip çıkan ve destek olan belediyeleri örnek gösteren SESOB Başkanvekili Kiraz, Samsun’da bunu göremediklerinin altını çizdi. Savaş Kiraz, şöyle konuştu; “Sivas Belediyesi, Ankara Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi esnaflarına çok ciddi yardımlarda bulundu. Ancak Samsun’da bu örnekleri göremedik. Bir kumanya yardımı desteği bile yapılmadı esnafa. Samsun Karadeniz’in incisi ama ne yazık ki yönetim bazında Türkiye’nin sonuncusuyuz bu konuda. Devlet bin lira destek veriyor ama esnafın kirası 5 bin lira zaten . En azından yerel belediyelerin de destek çıkması lazım. İnsanlar parasızlıktan doktora bile gidemiyor. Ne hükümet ne de yerel belediyeler esnafın yanında şu an kimse yok. Esnaf tek başına kaderiyle baş başa kalmıştır. Esnaflarımız bu günleri unutmaz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz