Avcı ve Ergün: Bu Santrali Derhal Durdurun

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı devam eden biyokütle enerji santrali ile ilgili Mimarlar Odası’nın açtığı davada imar planları ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı ve Terme Ziraat Odası Başkanı Ferda Ergün, santral inşaatının derhal durdurulmasını talep etti.

Samsun Büyükşehir ve Çarşamba Belediyesi’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne çağrı yapan Başkanlar Avcı ve Ergün, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Biz iki oda başkanı olarak Çarşamba Belediyesi hakkkında Cumhuriyet Savcılığı’na ruhsatsız santral inşaatına göz yumdukları için görevini kötüye kullandıkları gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştuk. Şimdi Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin satral hakkında verdiği yürütmeyi durdurma kararında, santral inşaatına depo inşaatı olarak ruhsat verildiği ve dolayısıyla inşaatın kaçak olduğu da gerekçelendirilmiştir. Biz şimdi Cumhuriyet Savcılarımızdan şikayetimizin gereğini yapmalarını istiyoruz.

Ayrıca mahkeme kararında da, “Dava konusu işlemlerin uygulamaya devam etmesi durumunda; arzı artırılamayan, yerine geçebilecek bir eşdeğeri olmayan, oluşumu asırlar sürmesine rağmen, kaybı dakikalar içerisinde gerçekleşebilen ve kıt bir kaynak olan nitelikli tarım toprakları ile, Çarşamba Büyük Ova Koruma Alanı’nın doğal dokusunun ciddi zararlara maruz kalabileceği açık olduğundan ortaya telafisi güç ve imkansız zararların çıkabileceği değerlendirilmiştir” hükmü yer almıştır. Burada yetkililere düşen Bölge İdare Mahkemesi sürecini ve kararın uygulanması ile ilgili yasal süreci, beklemeden inşaatı durdurmalarıdır. Samsun Büyükşehir ve Çarşamba Belediyesi’ne, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bir an önce bu inşaatı mühürlemelidir.

Samsun’un ve Türkiye’nin coronavirüs belası ile uğraştığı bugünlerde bu inşaatın çalışması sağlık açısından da zararlı olduğu gibi derhal durdurulmazsa, daha büyük zararlara da yol açacaktır. Bizler sorumluluğumuz gereği konunun takipçisi olacağız ve Ovalarımıza zararlı yatırımların gelmemesi için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz