ATM Mağduru Amca Bankayı Dize Getirdi

0

Samsun’un Atakum İlçesi’nde bir kamu bankasının ATM’sine yerleştirilen bir aparatla banka kartları kopyalanarak, emeklilerin hesabının boşaltıldığı ortaya çıktı. ATM dolandırıcılığında bankanın sorumlu olduğunu öğrenen masal yazarı Cemalettin Kavaklıgil, maaşını bankadan aldı.

Olay, Kurban Bayramı öncesi meydana geldi. Bir bankanın ATM’sinden arefe günü emekli maaşını çekmek isteyen eğitim emekçisi ve masal yazarı Cemalettin Etli Kavaklıgil’in kartına ATM tarafından alıkonuldu. Bayramdan sonra bankaya giden Kavaklıgil’e görevliler; “Hesabında para yok, iki kez bankamatikten çekip bitirmişsin” dedi.

Masal yazarı Kavaklıgil, parasını çekmediğini iddia edince, kendisinden dilekçe alınarak emekli maaşının ödenmesi ve yeni bir bankamatik kartı düzenlenmesi için bankanın Ankara’daki Genel Müdürlüğü’ne gönderildiğini yazı yazıldığını söyledi.

Bir banka görevlisinden 38 emeklinin daha bu yolla hesaplarının boşaltıldığını öğrenen Kavaklıgil, parasını dilekçe verdikten iki gün sonra aldığını belirterek, yaşadıkları şöyle anlattı:

ATM DOLANDIRICILIĞINDA BANKA SORUMLUYMUŞ…
“Para çekme işini hesap cüzdanı ile gişeden yapıyordum. Korona virüs salgını nedeniyle bankamatikle para çekme zorunluluğu getirildi. Böyle olunca benim gibi çok sayıda emekli bankamatik mağduru oldu. Sonra ATM dolandırıcılığında bankanın sorumlu olduğunu öğrendim. Uygar ve kalkınmış ülkeler bankalarda para yatırma ve çekme işlerinde kolaylık olsun, zaman kaybı olmasın diye bankamatik kolaylığı icat etmiş. Ne zar ki; uygar olmada geri kalmış bizim gibi ülke insanları kafayı yeni icat bulma yerine icat edilmiş makinelerden para nasıl çalınır yolunu bulmuşlar. Benim gibi emekli olan kardeşimin de aynı yöntemle emekli aylığı çekilmiş. Genel Müdürlük onun da parasını iade etmiş. 65 yaş üstü emeklilere banka içinde işlem yapma yasağı kaldırılmalıdır. Çünkü bankamatik yerine hesap cüzdanı ile gişeden alınması daha emin.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz