Atık Suda Virüs Listesinde Samsun Da Var

0

Türkiye’de koronavirüsün atık sulardaki varlığının araştırılması için devam eden çalışmalarda ilk sonuçlar alındığı öğrenildi. Bilimsel uzmanların yaptığı akademik araştırma yaygın basında yer buldu ve analizlere bakıldığında 52 kentteki atık suda ‘SARS-CoV2’ye rastlandı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin başlattığı ve Türkiye’de koronavirüsün dağılımına ilişkin detaylı bilgi edinmek ve olası erken uyarı sistemini geliştirmek amacıyla, Türkiye Su Enstitüsü Başkanlığı koordinatörlüğünde yaptırdığı çalışmada, 81 kentten ve 250 atık su arıtma tesisinden numune alımlarının gerçekleştiği ve 52 tanesinin analizlerinin tamamlandığı açıklandı.

SAMSUN’DA DA ANALİZ YAPILIYOR
İstanbul’da Haziran ayında atık su numunelerinde bulunan virüsün, Temmuz ayında artış meylinde olduğunu ifade edilirken, pozitif vakalarla birlikte düşüş ve çıkış olduğu da vurgulandı. Konya’da alınan numunelerde çıkan virüs yoğunluğunun İstanbul’dan daha fazla olduuğuna dikkat çekilen araştırmada, analizlerin İstanbul Pendik Veteriner Araştırma Enstitüsü Laboratuvarı ve Samsun’da yapıldığı ifade edildi.

ATIK SUDA VİRÜS CANLI DEĞİL
Yaygın medyanın gündeme taşıdığı analizlere bakıldığında atık suda canlı olmadığı tespit edilen SARS-CoV2’nin yoğun olduğu iller arasında Bursa, İzmit, İzmir, Antalya’nın yanı sıra Karadeniz Bölgesi’nde sadece Samsun ve Ordu’da atık suda virüs gözlemlendi. Araştırmada bayramın yaklaştığı ve bundan sonrasının çok iyi takip edilmesi gerektiği uyarısı da yapıldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz