Atatürk Adına Mars Bileti Aldı

0

NASA’nın ‘ismini Mars’a gönder’ kampanyası sona erdi. NASA’nın Mars’a gönderilecek olan Rover adlı uzay aracında ismini yazdıranlar arasında ‘Mustafa Kemal Atatürk’ de yer aldı.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çığır açan bir projeye daha imza atarken, Samsunlu Cemal Kemal Balkar, Mustafa Kemal Atatürk adına ‘Mars bileti’ aldı.

Binlerce vatandaşı Mars yolculuğuna hazırlayan NASA’nın Temmuz 2020’de Florida’dan Mars’a göndereceği keşif aracında taşınmak üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün ismi de yollanacak.

NASA HATIRA BİLETİ
Ay sonunda Mars yolculuğuna çıkacak uzay aracında bulunan ciplere, kayıt yapılan isimler yazılarak Mars’a gönderilecek. Bu isimler ile kayıt yapanlara özel de NASA hatıra bileti veriyor. Dijital bir biniş kartı verilen sistemde, isim ve soyisim ile kişisel bilgiler yer alıyor. Mars’a gönderilecek olan “Mars 2020” uzay aracı, beraberinde binlerce kişinin ismini de taşıyacak. Fırlatılacak olan Rover uzay aracının Şubat 2021’de Jezero kraterine inmesi planlandı. Mars 2020 uzay aracının Mars’tan toplanan örnekleri 2026 yılında dünyaya getirmesi planlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz